Dostał udaru na siłowni. Ojciec 16-latka jest zdruzgotany
16-latek podczas jednego z treningów doznał udaru niedokrwiennego mózgu. Został przewieziony do szpitala, jednak mimo to doszło do rozległych powikłań. Ojciec nastolatka jest zdruzgotany, bo chłopak wymaga intensywnej, kosztownej rehabilitacji, by odzyskać sprawność intelektualną.
1. Całkowicie zdrowy nastolatek, zapalony sportowiec
Ethan Grace, 16-letni uczeń z Rotterham, szczególnie lubił sporty siłowe.
"Ethan był kibicem Sheffield Wednesday, grał w piłkę nożną i rugby w drużynie swojej szkoły i lokalnej drużynie. To zapalony sportowiec" – opisuje go Che Bruce, ojciec nastolatka, na stronie zbiórki, którą był zmuszony założyć.
Tamtego feralnego dnia chłopak ćwiczył na siłowni, kiedy niespodziewanie doznał udaru. Został przewieziony na oddział w Royal Hallamshire Hospital w Sheffield, gdzie udało się uratować jego życie, jednak dziś Ethan zmaga się z wieloma problemami.
- Kiedy to się stało, był całkowicie zdrowym, zwariowanym na punkcie sportu chłopcem. Bardzo trudno było poradzić sobie z tym, co się stało - mówi w wywiadzie dla "YorkshireLive" Che Bruce.
Dodaje, że powikłaniami po udarze jest afazja, czyli zaburzenia mowy w związku z uszkodzeniem mózgu, problemy poznawcze, w tym trudności w przetwarzaniu informacji oraz utrata pamięci krótkotrwałej.
- Mogło być o wiele gorzej, bo tego rodzaju zdarzenia są bardzo rzadkie. Mógł skończyć w trwałym stanie wegetatywnym, ale na szczęście doszedł do siebie - przyznaje mężczyzna.
2. Chce studiować, ale wymaga kosztownej terapii
Chłopak wymaga długiej i kosztownej rehabilitacji, która pozwoli mu wrócić do dawnej sprawności. Ojciec 16-latka założył zbiórkę, ponieważ brytyjska służba zdrowia refunduje tylko pierwsze trzy miesiące leczenia, a dla Ethana to stanowczo za mało.
- Potrzebuje terapii mowy, terapii zajęciowej i fizjoterapii, a godzina może kosztować setki funtów - przyznaje ojciec chłopaka.
Nastolatek niedługo po udarze wrócił do szkoły, zaczyna też powoli myśleć o studiach. Che Bruce zdradza, że po dramatycznym wydarzeniu syn zaczął rozważać zawód fizjoterapeuty. Jednak uszkodzenie mózgu, do którego doszło wskutek udaru, sprawia, że przed Ethanem długa droga i żmudna praca.
- Nie potrafię sobie wyobrazić, jak trudny jest powrót do edukacji dla Ethana, zwłaszcza z powodu problemów z przetwarzaniem informacji i ciągłego zmęczenia - przyznaje ojciec nastolatka.
Lekarze alarmują, że udar mózgu kiedyś dotykał niemal wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Dziś ze względu na styl życia diagnozowany jest u coraz młodszych osób. To zagrażający życiu stan, w którym zatrzymanie dopływu krwi do wrażliwych tkanek mózgu powoduje ich błyskawiczne obumieranie. Objawy, takie jak opadanie kącika ust, utrata władzy w kończynach, zaburzenia mowy czy ból głowy, pojawiają się nagle.
Tylko błyskawiczna reakcja i niezwłoczne podjęcie leczenia daje szanse choremu na przeżycie oraz zmniejsza ryzyko trwałej niepełnosprawności.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl