Trwa ładowanie...

Działanie preparatów odczulających

Kiedy dochodzi do kontaktu z alergenem, przeciwciała IgE łączą się z mastocytami, czyli komórkami odpowiedzialnymi za wydzielanie się np. histaminy, cytokiny i prostaglandyny. Wymienione komórki wywołują reakcję alergiczną i objawy uczulenia. Przy kolejnym spotkaniu organizmu z tym samym alergenem wyzwalane są łańcuchy reakcji w układzie immunologicznym, ponieważ dochodzi do złączenia się alergenu z przeciwciałem. Do pełnych objawów alergii należy np. wodnisty nagły katar, wysypka, zaczerwienienie i świąd oczu, w niektórych przypadkach problemy z oddychaniem. W przypadku dolegliwości istotna jest szybka i trafna diagnoza mająca swoje podstawy w testach antyalergicznych, które powinien zlecić lekarz alergolog.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

spis treści
Terapia odczulająca stosowana jest przy alergiach
Terapia odczulająca stosowana jest przy alergiach

1. Odczulanie konkretnym alergenem

Kuracja konkretnym alergenem polega na systematycznych iniekcjach z alergenu – z każdym kolejnym etapem dawka się zwiększa. Ta metoda powoduje pobudzanie układu immunologicznego do wyprodukowania przeciwciał z grupy IgG i IgA, ponieważ posiadają one zdolność do reakcji z alergenem, co tworzy barierę i uniemożliwia wiązanie się cząsteczek z przeciwciałami klasy IgE. Dlatego substancje wywołujące reakcję alergiczną nie są uwalniane.

Zobacz także:

Po przeprowadzonych testach alergolog może zlecić odczulanie, czyli specjalistyczne leczenie nie tylko objawów alergii, ale także eliminujące jej przyczyny. Chodzi o to, aby wpłynąć na mechanizmy immunologiczne organizmu i wytworzyć tolerancję pomiędzy alergenem a organizmem. Jednak tego rodzaju metoda wymaga wcześniejszych badań chorego, który musi przejść immunoterapię. Najczęściej takie badania zalecane są osobie, u której alergia ma ostry stan i opiera się tradycyjnemu leczeniu farmakologicznemu. W terapii stosowane jest odczulanie kilkoma alergenami jednocześnie, a zastrzyki powinny być wykonywane w różnych miejscach na ciele. Jakie są wskazania do terapii odczulającej? Są to:

Niestety, nie stosuje się odczulania w przypadku chorych cierpiących na alergię pokarmową czy na pleśń. W przypadku alergii na pyłki roślin skuteczność wynosi około 60 proc., a u pacjentów uczulonych na jad osy efektywność jest 100-procentowa. Nie każdy może być poddany terapii odczulającej, np. przy chorobie wieńcowej, schorzeniach tarczycy, nowotworze złośliwym odczulanie nie jest możliwe. U osób, u których przeciwwskazań nie ma, mogą jednak pojawić się działania uboczne, np.: miejscowe zgrubienie i obrzęk w okolicach, gdzie był wprowadzony preparat, rumień twarzy, uporczywy świąd, ból stawów, katar. Rzadko dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Wszystkie testy i etapy terapii muszą być przeprowadzane pod kontrolą lekarza prowadzącego. W niektórych terapiach, np. odczulaniu na pyłki roślin, istotne jest dokonanie testów we właściwym czasie, czyli zanim zacznie się okres pylenia. Kuracja jest niestety długotrwała – może trwać nawet 6 lat. Po terapii pacjent jest zabezpieczony przed negatywnym działaniem alergenów nawet na kilka lat.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.