Trwa ładowanie...

Działanie preparatów odczulających

Avatar placeholder
22.02.2024 22:31
Działanie preparatów odczulających
Działanie preparatów odczulających (123rf)

Kiedy dochodzi do kontaktu z alergenem, przeciwciała IgE łączą się z mastocytami, czyli komórkami odpowiedzialnymi za wydzielanie się np. histaminy, cytokiny i prostaglandyny. Wymienione komórki wywołują reakcję alergiczną i objawy uczulenia. Przy kolejnym spotkaniu organizmu z tym samym alergenem wyzwalane są łańcuchy reakcji w układzie immunologicznym, ponieważ dochodzi do złączenia się alergenu z przeciwciałem. Do pełnych objawów alergii należy np. wodnisty nagły katar, wysypka, zaczerwienienie i świąd oczu, w niektórych przypadkach problemy z oddychaniem. W przypadku dolegliwości istotna jest szybka i trafna diagnoza mająca swoje podstawy w testach antyalergicznych, które powinien zlecić lekarz alergolog.

spis treści
Terapia odczulająca stosowana jest przy alergiach
Terapia odczulająca stosowana jest przy alergiach

1. Odczulanie konkretnym alergenem

Kuracja konkretnym alergenem polega na systematycznych iniekcjach z alergenu – z każdym kolejnym etapem dawka się zwiększa. Ta metoda powoduje pobudzanie układu immunologicznego do wyprodukowania przeciwciał z grupy IgG i IgA, ponieważ posiadają one zdolność do reakcji z alergenem, co tworzy barierę i uniemożliwia wiązanie się cząsteczek z przeciwciałami klasy IgE. Dlatego substancje wywołujące reakcję alergiczną nie są uwalniane.

Zobacz także:

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Po przeprowadzonych testach alergolog może zlecić odczulanie, czyli specjalistyczne leczenie nie tylko objawów alergii, ale także eliminujące jej przyczyny. Chodzi o to, aby wpłynąć na mechanizmy immunologiczne organizmu i wytworzyć tolerancję pomiędzy alergenem a organizmem. Jednak tego rodzaju metoda wymaga wcześniejszych badań chorego, który musi przejść immunoterapię. Najczęściej takie badania zalecane są osobie, u której alergia ma ostry stan i opiera się tradycyjnemu leczeniu farmakologicznemu. W terapii stosowane jest odczulanie kilkoma alergenami jednocześnie, a zastrzyki powinny być wykonywane w różnych miejscach na ciele. Jakie są wskazania do terapii odczulającej? Są to:

Niestety, nie stosuje się odczulania w przypadku chorych cierpiących na alergię pokarmową czy na pleśń. W przypadku alergii na pyłki roślin skuteczność wynosi około 60 proc., a u pacjentów uczulonych na jad osy efektywność jest 100-procentowa. Nie każdy może być poddany terapii odczulającej, np. przy chorobie wieńcowej, schorzeniach tarczycy, nowotworze złośliwym odczulanie nie jest możliwe. U osób, u których przeciwwskazań nie ma, mogą jednak pojawić się działania uboczne, np.: miejscowe zgrubienie i obrzęk w okolicach, gdzie był wprowadzony preparat, rumień twarzy, uporczywy świąd, ból stawów, katar. Rzadko dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Wszystkie testy i etapy terapii muszą być przeprowadzane pod kontrolą lekarza prowadzącego. W niektórych terapiach, np. odczulaniu na pyłki roślin, istotne jest dokonanie testów we właściwym czasie, czyli zanim zacznie się okres pylenia. Kuracja jest niestety długotrwała – może trwać nawet 6 lat. Po terapii pacjent jest zabezpieczony przed negatywnym działaniem alergenów nawet na kilka lat.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze