3 z 7Różyczka
Zagrożeniem dla życia kobiety w ciąży i jej płodu jest także różyczka. Najczęściej chorują na nią przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej - wtedy nie jest groźna dla życia. Wirus wylęga się 16-21 dni. Do zakażenia dochodzi przez ok. siedem dni przed pojawieniem się wysypki i 5-6 dni po jej wystąpieniu.
Symptomami są: osłabienie, bóle głowy, katar oraz zapalenie spojówek. Wysypka w różyczce jest bardzo charakterystyczna – są to bladoróżowe i czerwone grudki lub plamki zlewające się ze sobą. Pojawia się także powiększenie węzłów chłonnych.
Podobnie jak przy ospie wietrznej, różyczką można zarazić przez łożysko płód. Najgroźniejsze jest zarażenie się do 16. tygodnia ciąży, gdy u dziecka kształtują się wszystkie organy wewnętrzne. Skutkiem tego mogą być: wady wzroku, słuchu czy choroby płuc i nerek. Wirus ten może być także przyczyną poronień lub narodzin martwego dziecka.
Przy podejrzeniu kontaktu z różyczką, ciężarnej podaje się gamma-globulinę, czyli przeciwciała hamujące dalszy rozwój wirusa. Najważniejsza jest jednak profilaktyka – kobiety w ciąży na trzy miesiące przed planowaną ciążą powinny się zaszczepić.
Zobacz także: Objawy, których nie wolno ignorować