Trwa ładowanie...

Zduszą infekcję w zarodku. Pomogą pozbyć się uciążliwego objawu

Avatar placeholder
12.12.2023 14:31
Inhalacje na katar z naturalnych składników. Jak je przygotować?
Inhalacje na katar z naturalnych składników. Jak je przygotować? (Getty Images)

Inhalacje stanowią jedno ze skuteczniejszych rozwiązań na katar, a także na zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, czy ból gardła, jaki towarzyszy wielu infekcjom. Z pewnością warto z nich korzystać, są bowiem łatwe w przygotowaniu, tanie i co istotne – naturalne. Jak przygotować domowe inhalacje i jak prawidłowo je wykonać, aby były skuteczne?

spis treści

1. Kiedy przygotować domowe inhalacje?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, inhalacja to metoda pomagająca walczyć z katarem. Jeśli cierpimy z powodu zatkanego nosa lub przeciwnie – mamy uporczywy, "cieknący" katar, inhalacje z pewnością przyniosą nam ulgę.

Warto jednak wiedzieć, że odpowiednio przygotowany, domowy zabieg tego typu, i z wykorzystaniem właściwych ziół, będzie naszym sprzymierzeńcem także w innych dolegliwościach, jakie towarzyszą infekcjom. Inhalacje pomogą nam rozrzedzić i usunąć wydzielinę zalegającą w oskrzelach, czy też złagodzą ból gardła.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Wystarczy miska z ciepłą wodą, ręcznik i któryś z naturalnych składników, w jaki zaopatrzymy się w aptece, sklepie zielarskim, czy po prostu w sklepie spożywczym. Pomocne będą tutaj szczególnie suszone zioła, olejki eteryczne, przyprawy, jakie stosujemy w kuchni oraz sól.

2. Z czego przygotować domowe inhalacje?

Aby przygotować naturalne inhalacje warto zaopatrzyć się w:

  • suszony rumianek, który jest z pewnością najłagodniejszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem w infekcjach górnych dróg oddechowych,
  • suszoną szałwię, która dodatkowo zadba o nasze gardło,
  • suszony tymianek lub olejek tymiankowy o właściwościach nasilających wydzielanie śluzu i odtykających zatoki (olejku tymiankowego nie powinny jednak stosować kobiety w ciąży oraz osoby z nadciśnieniem),
  • goździki o właściwościach m.in. antybakteryjnych,
  • suszony rozmaryn lub olejek rozmarynowy, który działa antybakteryjnie i stymuluje układ odpornościowy organizmu,
  • suszony podbiał, który sprawdza się nie tylko podczas kataru, ale również kaszlu i bólu gardła,
  • suszony koper włoski o właściwościach wykrztuśnych,
  • olejek z drzewa herbacianego o działaniu antybakteryjnym, wspomagającym leczenie gardła, kataru i kaszlu (nie powinny go stosować jednak małe dzieci, kobiety w ciąży i alergicy),
  • olejek anyżowy, który zwiększa wydzielanie śluzu, udrażnia drogi oddechowe i łagodzi ból zatok,
  • olejek eukaliptusowy udrażniający zatoki i wspomagający leczenie górnych dróg oddechowych.

Dla przygotowania inhalacji potrzebować będziemy miseczkę z gorącą wodą, ręcznik i wybrane zioła lub olejek. W przypadku ziół najczęściej wystarczy dodać do wody ok. 3 łyżek suszu (zioła wrzucamy do gorącej wody i czekamy, aż nieco przestygnie).

Olejek dodajemy do wody w ilości nie większej niż kilka kropli. Głowę przykrywamy ręcznikiem, pochylamy się nad miską (nie za nisko) i wdychamy parę nosem, a wypuszczamy ustami. Czas inhalacji wynosi z reguły od 5 do 15 minut.

3. Proste i skuteczne inhalacje z wykorzystaniem soli

Jeśli nie mamy akurat pod ręką ziół, czy też naturalnego olejku eterycznego, możemy przygotować inhalacje z wykorzystaniem soli. To prosta, tania i sprawdzona metoda, aby poczuć ulgę przy zatkanym nosie i gęstej wydzielinie zalegającej w drogach oddechowych.

Aby przygotować tego typu inhalacje wystarczy wsypać łyżkę soli morskiej lub himalajskiej do miski z gorącą wodą i postępować podobnie, jak w przypadku inhalacji z zastosowaniem ziół, czy olejków. Pamiętajmy jedynie, aby dobrze odmierzyć ilość soli. Jej zbyt duża ilość może sprawić, że podrażnimy sobie śluzówkę. Tradycyjna inhalacja z solą rozrzedza wydzieliny błon śluzowych i doskonale oczyszcza drogi oddechowe.

4. Skuteczne domowe inhalacje – zasady, których warto przestrzegać

Naturalne domowe inhalacje to skuteczne rozwiązanie nie tylko na katar, ale także na inne dolegliwości związane z przeziębieniem, jak ból gardła, czy kaszel. Aby jednak inhalacje zadziałały, należy je wykonywać prawidłowo. Wystarczy przestrzegać tutaj kilku podstawowych zasad.

Oddychaj powoli i spokojnie - podczas inhalacji ważny jest oddech, parę unoszącą się nad wodą wdychamy nosem, a wydychamy ustami. Powoli, spokojnie, zatrzymując na chwilę oddech w chwili, gdy para znajdzie się w drogach oddechowych. Wystarczą dwie sekundy.

Zadbaj o to, aby para nie była zbyt gorąca - nalewając wodę do miski pamiętajmy, aby nie była zbyt gorąca. Jeśli korzystamy ze wrzątku, aby zaparzyć zioła do inhalacji, odczekamy chwilę, aż woda przestygnie i para unosząca się nad miską z wodą nie będzie zbyt gorąca.

Zabieg wykonuj dwa razy dziennie przez określony czas - w większości przypadków inhalacje wykonujemy dwa razy dziennie. Optymalny czas wynosi tutaj od 5 do 15 minut, w zależności od tego po jakie specyfiki sięgnęliśmy i jak dobrze tolerujemy zabieg. Zbyt krótki czas inhalacji nie pozwoli osadzić się środkowi leczniczemu na śluzówce nosa i gardła.

Na koniec należy podkreślić, że tradycyjnych inhalacji nie wykonujemy u dzieci poniżej 6. roku życia oraz u osób, które przyjmują leki drogą wziewną. W pierwszym przypadku warto skonsultować się z pediatrą. Lekarz najprawdopodobniej zarekomenduje inhalacje przy wykorzystaniu nebulizatora. W drugim przypadku specjalista powinien ocenić, czy pomiędzy lekami wziewnymi a inhalacjami nie dojdzie do groźnych interakcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: prostazdrowadieta.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze