Insulina po obciążeniu – charakterystyka, wskazania, przebieg badania, interpretacja wyników
Badanie insuliną po obciążeniu odbywa się w celu oznaczenia insulinoodporności. Polega ona na wykonaniu pomiaru przed spożyciem glukozy i tuż po jej zażyciu. To całkowicie bezbolesne badanie, a dla niektórych nawet smaczne i przyjemne jest bardzo ważne. Jak odbywa się badanie insuliną po obciążeniu? I w jakich przypadkach należy je wykonać.
1. Insulina po obciążeniu – charakterystyka
Test insuliny po obciążeniu jest badaniem doustnym. Polega na podaniu pacjentowi odpowiedniej dawki glukozy do wypicia. W ten sposób sprawdzana jest tolerancja glukozy. Badanie jest całkowicie bezbolesne i wykonywane po to, aby ustalić, czy pacjent nie choruje na cukrzycę.
Testy ten jest niezwykle ważny i ma na celu sprawdzenie, w jakim stopniu trzustka metabolizuje cukier. Trzustka jest odpowiedzialna za wytwarzanie insuliny, która z kolei oddaje ją komórką jako „paliwo”, energię.
Kobiety w ciąży muszą wykonać to badanie dwukrotnie, nawet jeżeli nie podejrzewa się u nich cukrzycy. Warto wykonywać takie badania w ciąży, ponieważ mogą uchronić one dziecko przed wystąpieniem poważnych chorób.
2. Insulina po obciążeniu – wskazania
Test insuliny po obciążeniu, jest obowiązkowym badaniem w czasie ciąży. Ma na celu sprawdzenie, czy u kobiety nie rozwija się cukrzyca ciążowa. Test powinny wykonać także osoby, u których poziom cukru we krwi rano jest podwyższony albo, gdy lekarz podejrzewa u pacjenta cukrzycę.
3. Insulina po obciążeniu – przebieg badania
Test na zbadanie poziomu insuliny jest bezbolesny, ale czasochłonny i wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta. Pacjent na trzy dni przed badaniem insuliny po obciążeniu powinien odżywiać się zdrowo. Dieta powinna być bogata we wszystkie grupy produktów, a węglowodany powinny być spożywane w 150 g na dzień.
Powinno się także wykluczyć leki, które mogą zaburzać gospodarkę węglowodanową. Ostatni posiłek pacjent może spożyć 12 godzin przed planowanym badaniem. Przez te trzy dni lepiej nie pić alkoholu, uprawiać zbyt intensywnie sportu, a także nie palić papierosów. Pacjent powinien zgłosić się na badanie całkowicie zdrowy, ponieważ nawet najmniejsza infekcja może zafałszować wynik badania.
Pacjent musi udać się do punktu pobory krwi, tam pobierana jest od niego próbka krwi z żyły łokciowej. Kolejno pacjent otrzymuje 73 gramów rozpuszczonej w wodzie glukozy, którą w ciągu pięciu minut musi wypić. Po godzinie pobierana jest kolejna próbka krwi, a po dwóch godzinach ostatnia. Należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pacjent nie może opuszczać przychodni, ani się przemęczać.
Musisz to wiedzieć
4. insulina po obciążeniu – interpretacja wyników
Interpretacja wyników testu insuliny po obciążaniu możliwa jest niemalże zaraz po badaniu. Na wynik testu może wpłynąć kilka czynników, takich jak stres, przyjmowanie leków, choroba zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne. Dlatego po odebraniu wyników testu należy zgłosić się z wynikami do swojego lekarza prowadzącego, który będzie mógł postawić najodpowiedniejszą diagnozę, gdyż czytanie wyników samemu nie jest prostym zadaniem.