Trwa ładowanie...

Jak leczyć objawy kataru u niemowląt?

Avatar placeholder
26.03.2021 14:01
Jak leczyć objawy kataru u niemowląt?
Jak leczyć objawy kataru u niemowląt? (123rf)

Nieżyt nosa może przeszkadzać maluchowi nie tylko przy oddychaniu, ale także w trakcie jedzenia czy podczas snu. Przyczyną kataru jest najczęściej infekcja wirusowa lub bakteryjna, a przezroczysta lejąca się wydzielina może sugerować alergię. Przeziębienie u dzieci może być leczone domowymi sposobami, ale przy ostrej infekcji niestety wymagana jest wizyta u lekarza i leczenie farmakologiczne, np. krople do nosa dla dzieci czy witamina C w postaci kropli.

spis treści

1. Rodzaje kataru i sposoby ich leczenia

Zanim pojawi się wydzielina w nosie, najpierw dziecku może dokuczać swędzenie nosa i częste kichanie. Takie objawy mogą się pojawić nawet 48 godzin przed pojawieniem się śluzu w nosie. Później zaczyna się obrzęk błony śluzowej. Pojawiają się trudności ze swobodnym oddechem. Przy dużej infekcji maluchowi mogą łzawić oczy, pojawia się stan podgorączkowy. Jeśli chodzi o gorączkę u niemowlaka, to temperatura, która wymaga obniżenia, to 38 stopni C. Wszystkim tym objawom może towarzyszyć uczucie osłabienia, brak apetytu i problemy ze snem.

Istnieją skuteczne sposoby w walce z katarem
Istnieją skuteczne sposoby w walce z katarem (123RF)
Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Typy kataru są zależne od rodzaju zarażenia. Katar wirusowy u dziecka to mleczna, gęsta, śluzowata wydzielina, a katar wywołany zakażeniem bakteryjnym jest gęsty, koloru żółtego, a czasem zielonego. Nieżyt nosa u malucha powinien ustąpić po tygodniu. Jeśli jest nieleczony lub użyte zostały za słabe środki, może doprowadzić do innych chorób, np. zapalenia gardła, płuc czy ucha środkowego. Katar wywołany alergią to katar przezroczysty. Pojawia się w okresie sezonowym lub jest to dolegliwość całoroczna, ponieważ alergeny występują cały czas w otoczeniu osoby uczulonej.

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos
8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos [13 zdjęć]

Zatkany nos utrudnia ci życie? Wiele produktów w opisie na ulotce zapewnia, że pozwoli ci pozbyć się

zobacz galerię

2. Leczenie kataru

Przy dużym katarze u dziecka warto poprosić o konsultację lekarza pediatrę, ponieważ dobór leków musi być właściwy. Dostępne w aptekach krople do nosa dla dzieci można stosować nie dłużej niż 3 dni, po upływie tego czasu może dojść do obrzęku błony śluzowej, która jest zbyt cienka i nie jest już blokadą dla wirusów czy bakterii. Zamiast kropli można używać roztworu soli fizjologicznej czy wody morskiej. Do wyciągania wydzieliny z nosa zalecana jest miękka gruszka do nosa lub aspirator. Przy częstym wycieraniu nosa może dojść do zatarcia skóry wokół dziurek w nosie, dlatego po każdym oczyszczaniu można użyć maści witaminowej. Lepsza będzie jednak maść majerankowa, która dodatkowo ma właściwości bakteriobójcze i ułatwia dziecku oddychanie.

Warto podawać dziecku witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne, a tym samym jest barierą dla wirusów. Dla maluchów dostępna jest pod postacią kropli, a dla starszych dzieci może być w tabletkach. Oczywiście dodatkowo warto wprowadzić do diety produkty bogate w witaminę C, np. sok z cytryny, który można dodawać do herbaty. Innym domowym sposobem na chorobę może być inhalacja np. z naparu z ziół, które oczyszczają drogi oddechowe. Można zastosować elementy aromaterapii i wykorzystać np. olejki z eukaliptusa czy mięty.

Musisz to wiedzieć

Przy katarze u niemowlaka bardzo ważne jest to, aby pomieszczenie, w którym przebywa, było systematycznie wietrzone. Optymalna temperatura to 21 stopni C. Bardzo ważne, aby powietrze nie było zbyt suche, ponieważ to sprzyja rozwojowi bakterii. Istotne jest regularne nawadnianie organizmu, zwłaszcza przy wysokiej gorączce.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze