Trwa ładowanie...

Jak pozbyć się alergenów z domu?

Jak pozbyć się alergenów z domu?
Jak pozbyć się alergenów z domu? (123rf)

Aby dom był wolny od alergenów, należy przestrzegać zasad utrzymywania porządku i czystości. W poszczególnych pomieszczeniach mogą gromadzić się takie czynniki uczulające jak: roztocza kurzu domowego, pyłki drzew i traw oraz pleśń. W walce z alergenami niezbędne są systematyczne porządki w trudno dostępnych miejscach, które ograniczą ilość kurzu i roztoczy.

spis treści
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii, trzeba dokladnie czyścić wszelkie powierzchnie z kurzu
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii, trzeba dokladnie czyścić wszelkie powierzchnie z kurzu

1. Czym są alergeny?

Alergenami nazywamy czynniki uczulające. Terminu tego używa się do określenia każdej substancji, która w następstwie kontaktu z organizmem wywołuje uczulenie. Człowiek może mieć styczność z alergenem przez dotyk, drogi oddechowe, usta czy na skutek wstrzyknięcia. W jaki sposób przebiega mechanizm powstawania alergii? Pierwszy kontakt z alergenem nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych, ponieważ układ odpornościowy wytwarza przeciwciała skierowane przeciw tej substancji. Natomiast powtórna styczność z czynnikiem uczulającym skutkuje patologiczną reakcją alergiczną.

2. Domowe alergeny – jak z nimi walczyć?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Najczęściej występującym alergenem w sypialni jest roztocze kurzu domowego. Pajęczaki te gromadzą się w materacu, obiciach mebli i pościeli. Aby usunąć ten czynnik uczulający, należy systematycznie prać wszystkie materiały w wysokiej temperaturze (powyżej 70 stopni Celsjusza), która go zabija. Aby kurz nie przedostał się bezpośrednio do materaca, warto kupić pokrowiec, którego utrzymanie w czystości nie sprawi trudności. Kurz gromadzi się również na powierzchni podłogi w sypialni, dlatego najlepiej wybrać panele zamiast wykładziny, które łatwiej będzie utrzymać w czystości. Parkiet należy sprzątać na mokro, gdyż porządki na sucho tylko rozpylają kurz. Jeżeli jednak osoba zdecyduje się na zakup wykładziny, powinna oczyszczać je odkurzaczem dla alergików (z dezynfekującymi filtrami powietrza).

Miejscem, w którym kumuluje się kurz, są również żaluzje. Powinny być zamontowane wewnątrz podwójnych szyb okna, a jeżeli są umiejscowione po ich zewnętrznej stronie, należy je systematycznie wycierać wilgotną ściereczką. Alergenem występującym w łazience i kuchni jest pleśń. Wśród sposobów usuwania pleśni w łazience wyróżnia się m.in. osuszanie wanny po kąpieli, zmywanie podłogi po uprzednim odkurzaniu i częste pranie dywaników łazienkowych. Aby zachować porządek w tym pomieszczeniu, wszystkie powierzchnie należy czyścić z wykorzystaniem specjalnych środków przeciwko osadowi. Pleśń w kuchni najczęściej pojawia się na pożywieniu przechowywanym w lodówce. Sprzęt należy zatem systematycznie myć i sprawdzać daty przydatności produktów do spożycia.

Zobacz także:

Przyczyną alergii wziewnej są alergeny, które znajdują się w powietrzu. Przez okno do wnętrza domu mogą przedostać się takie czynniki uczulające jak pyłki roślin (drzew, chwastów i traw). Z tego względu w okresie największego pylenia (wiosną i latem) należy zamykać okna i unikać spacerów – na wędrówki najlepszy jest poranek lub wieczór, wtedy rosa utrudnia przemieszczanie się pyłków roślin. Spacerować można również po opadach deszczu. Sierść i naskórek zwierząt domowych także unoszą się w powietrzu. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia alergii na sierść, zwierzęta należy często kąpać. Warto również dbać o higienę rąk po kontakcie z psem czy kotem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze