Trwa ładowanie...

Jak wykonać test rolki? Może uratować twoje dziecko

 Maria Krasicka
09.06.2022 12:55
Test rolki
Test rolki (mat. pryw)

Zadławienie i zakrztuszenie małymi przedmiotami to śmiertelne zagrożenie dla małych dzieci. Jak zatem sprawdzić, czy dana zabawka nie zagraża bezpieczeństwu malucha? Wystarczy test rolki. Przedstawiamy jak go wykonać.

1. Test rolki może uratować życie

Nikki ratowniczka medyczna znana z bloga "Tiny hearts education", często dzieli się sprytnymi trikami dla rodziców, które mogą się przydać w codziennych sytuacjach. Tym razem postanowiła poruszyć temat zabawy małymi przedmiotami, które mogą doprowadzić do zadławienia i być śmiertelnym zagrożeniem.

Dlatego też przed podaniem maluchowi danej zabawki warto sprawdzić, czy nie jest za mała. W tym celu wystarczy wziąć rolkę po papierze toaletowym i sprawdzić, czy zabawka, cukierek, czy inny drobny przedmiot, mieści się w środku. Jeśli tak, nie nadaje się on do zabawy, ponieważ dziecko może go połknąć.

"Przetestuj małe zabawki lub inne elementy. Sprawdź, czy nie stwarzają ryzyka zadławienia, używając starej, tekturowej rolki po papierze toaletowym. Jeśli przedmioty mieszczą się w rolce, są zbyt małe i powinny być trzymane z dala od małych dzieci" – pisze ratowniczka.

Test rolki
Test rolki (mat. pryw)

2. Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia

Ponadto dobrze jest wiedzieć, jak w sytuacji krytycznej udzielić swojemu dziecku podstawowej pomocy przedmedycznej. Niestety, kiedy już do niej dochodzi, emocje czasem mogą zawładnąć zdrowym rozsądkiem.

W momencie zakrztuszenia małym przedmiotem (zabawką, cukierkiem itp.), dziecko stara się odblokować przełyk, kaszląc. Jednak nie zawsze zwykłe odkaszlnięcie może pomóc. Kiedy dziecko zaczyna sinieć, świadczy to o całkowitym zatkaniu dróg oddechowych. Wtedy należy jak najszybciej podjąć działanie.

Uniwersalną metodą bez względu na wiek jest obrócenie dziecka twarzą w dół i wykonanie kilku uderzeń dłonią w plecy, pomiędzy łopatkami. W przypadku niemowlęcia ważne jest również ustabilizowanie główki przed rozpoczęciem tej czynności.

Jeżeli ta metoda nie działa, a dziecko traci przytomność lub się ślini, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe (nr 999 lub 112).

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze