Jakie są choroby powiek?
Rolą powiek jest ochrona oka przed urazami, ciałami obcymi, działaniem wysokich lub zbyt niskich temperatur, światłem. Jednak i one mogą zostać objęte stanem chorobowym. Jakie są objawy chorób powiek?
1. Budowa i funkcje powiek
Powieka stanowi osłonę śluzowo-skórną, która składa się z trzech elementów:
• bardzo cienkiej i delikatnej skóry,
• brzegu powiek (przedniego, z którego wyrastają rzęsy, oraz tylnego, który zawiera mieszki włosowe i elementy gruczołowe),
• wewnętrznej spojówki powiek.
Najważniejszą funkcją powiek jest ochrona oka. Odpowiadają one również za rozprowadzanie filmu łzowego, którego rolą jest nawilżenie gałki ocznej.
2. Gruczoły Meiboma
Gruczoły Meiboma, nazywane również gruczołami tarczkowymi, znajdują się w obrębie brzegów powiek. Wydzielają one lipidy i białka, które docierają do brzegu powieki górnej i dolnej. Problemy z gruczołami powiekowymi prowadzą do zapalenia brzegów powiek. Gdy stan ten jest przewlekły i dochodzi do zgrubienia, w zdecydowanej większości przypadków diagnozowana jest gradówka. Chorobę wywołują bakterie (najczęściej gronkowiec). Towarzyszy jej zaczerwienienie i obrzęk oka. Gdy dolegliwość nawraca, może mieć to związek z nowotworem spojówki.
Musisz to wiedzieć
Gdy zauważymy obrzęk powiek lub gdy w jej okolicy pojawi się pieczenie lub ból, konieczna może okazać się wizyta u okulisty. Specjalista przeprowadzi wywiad, dodatkowo zleci specjalistyczne badania (np. badanie dna oka) przy użyciu dostępnych w gabinecie narzędzi. Tak dokładna diagnostyka pozwoli na wykluczenie poważnych chorób i umożliwi dobranie odpowiednich metod leczenia.