Trwa ładowanie...

Jakie są choroby powiek?

 Agnieszka Gotówka
11.07.2019 10:10
Jakie są choroby powiek?
Jakie są choroby powiek? (123rf)

Rolą powiek jest ochrona oka przed urazami, ciałami obcymi, działaniem wysokich lub zbyt niskich temperatur, światłem. Jednak i one mogą zostać objęte stanem chorobowym. Jakie są objawy chorób powiek?

spis treści

1. Budowa i funkcje powiek

Powieka stanowi osłonę śluzowo-skórną, która składa się z trzech elementów:

• bardzo cienkiej i delikatnej skóry,

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

• brzegu powiek (przedniego, z którego wyrastają rzęsy, oraz tylnego, który zawiera mieszki włosowe i elementy gruczołowe),

• wewnętrznej spojówki powiek.

Powieka stanowi osłonę śluzowo-skórną
Powieka stanowi osłonę śluzowo-skórną (123RF)

Najważniejszą funkcją powiek jest ochrona oka. Odpowiadają one również za rozprowadzanie filmu łzowego, którego rolą jest nawilżenie gałki ocznej.

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

2. Gruczoły Meiboma

Gruczoły Meiboma, nazywane również gruczołami tarczkowymi, znajdują się w obrębie brzegów powiek. Wydzielają one lipidy i białka, które docierają do brzegu powieki górnej i dolnej. Problemy z gruczołami powiekowymi prowadzą do zapalenia brzegów powiek. Gdy stan ten jest przewlekły i dochodzi do zgrubienia, w zdecydowanej większości przypadków diagnozowana jest gradówka. Chorobę wywołują bakterie (najczęściej gronkowiec). Towarzyszy jej zaczerwienienie i obrzęk oka. Gdy dolegliwość nawraca, może mieć to związek z nowotworem spojówki.

Musisz to wiedzieć

Gdy zauważymy obrzęk powiek lub gdy w jej okolicy pojawi się pieczenie lub ból, konieczna może okazać się wizyta u okulisty. Specjalista przeprowadzi wywiad, dodatkowo zleci specjalistyczne badania (np. badanie dna oka) przy użyciu dostępnych w gabinecie narzędzi. Tak dokładna diagnostyka pozwoli na wykluczenie poważnych chorób i umożliwi dobranie odpowiednich metod leczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze