Trwa ładowanie...

Coraz więcej chorych. "Wszystko zaczyna się biegunką albo wymiotami"

Avatar placeholder
12.09.2024 10:13
Na co chorują teraz dzieci? Te 5 infekcji to prawdziwa zmora
Na co chorują teraz dzieci? Te 5 infekcji to prawdziwa zmora (Adobe Stock, Instagram )

Sezon infekcji w żłobkach i przedszkolach ruszył pełną parą. Lekarz pediatra Łukasz Grzywacz mówi, na jakie choroby dopadają teraz najmłodszych. Pomimo łagodnej i letniej jeszcze aury, wirusy są już bardzo aktywne. Do tego stopnia, że sam też zaraził się od pacjentów infekcją wirusową.

spis treści

1. Tata Pediatra raportuje: tak chorują teraz dzieci

- Już teraz brakuje miejsc na oddziałach zakaźnych, chociaż mamy dopiero początek września. Wczoraj musiałam odmówić przyjęcia czwórce dzieci - mówiła niedawno w rozmowie z WP Parenting dr n.med. Lidia Stopyra, kierowniczka Kliniki Chorób Infekcyjnych i Tropikalnych w Krakowie.

Podobnie po pierwszym tygodniu września wygląda sytuacja w gabinetach lekarzy rodzinnych. Łukasz Grzywacz, znany na Instagramie jako @tatapediatra, co tydzień podsumowuje wszystkie przypadki infekcji dziecięcych ze swojego gabinetu "z klasyczną sekwencją objawów".

Mimo że tym razem i jego dopadła choroba, przedstawił podsumowanie tygodnia, w którym opisał choroby i objawy, z którymi się spotykał u dzieci w ostatnich dniach.

Zobacz film: "RSV czy grypa? Obie infekcje zaczynają się podobnie"

- Bardzo dużo infekcji wirusowych, bardzo dużo dzieciaków gorączkujących, z dość klasyczną sekwencją objawów. Mnóstwo jest tych dzieci - relacjonuje pierwszy tydzień września lekarz.

2. Nr 1. Wysyp infekcji wirusowych

- Wszystko zaczyna się biegunką albo wymiotami - mówi. Towarzyszy temu dość wysoka gorączka (39-40 stopni). Za pomocą paracetamolu lub/i ibuprofenu można ją łatwo zbić, ale powraca. Ten objaw mija po dwóch-trzech dniach, ale infekcjom towarzyszą bóle mięśniowe i osłabienie oraz chrypa i delikatny kaszel.

Pojawia się pytanie, czy to zakażenie covidem? Jednak lek. Grzywacz mówi, że u jego pacjentów testy wychodziły czasem dodatnie, czasem ujemne a ponieważ ten wynik nie miał większego znaczenia przy leczeniu, ograniczył z czasem zlecanie badań pod kątem COVID-19. Takich infekcji jest ok. 80 proc. w gabinecie pediatry.

3. Nr 2. Kaszel krtaniowy

Ten symptom jest charakterystyczny, bo suchy, szczekający kaszel, z jakim mamy do czynienia w przypadku zapalenia krtani, jest łatwy do rozpoznania. W przypadku tej choroby działanie jest standardowe - warto inhalować dziecko zimną solą fizjologiczną. Pediatra zleca też w takim przypadku leki przeciwzapalne i inhalacje ze sterydu. Choroba zwykle odpuszcza po trzech dniach.

4. Nr 3. Kaszel oskrzelowy

Drugi rodzaj kaszlu to ten, który pediatra określa jako oskrzelowy i jest pokłosiem bakterii atypowych. Taki kaszel szybko przechodzi w mokry. W tym wypadku też stosuje się inhalacje, leki przeciwzapalne i mukolityczne. Czasem lekarz musi włączyć antybiotyk.

## Nr 4. Miks chorobowy - od anginy po bostonkę

Ten misz-masz obejmuje takie infekcje, jak np. opryszczkowe zapalenie gardła, angina, bostonka, różnego rodzaju wysypki, zwykłe klasyczne biegunki, a nawet półpasiec.

## Nr 5. Alergia na zboża

Jak zaznacza lek. Grzywacz nie ma obecnie wielu przypadków dzieci, które cierpią na alergię. Jeśli jednak zauważymy, że nasze dziecko z końcem sierpnia i początkiem września choruje, warto sprawdzić, czy przypadkiem nie jest to właśnie alergia na zboże.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze