Trwa ładowanie...

Katar z żółtą wydzieliną a zatoki

Katar z żółtą wydzieliną a zatoki
Katar z żółtą wydzieliną a zatoki (123rf)

Nie powinniśmy bagatelizować wirusowego kataru, ponieważ może doprowadzić on do powikłań, m. in. zapalenia zatok. Gęsty katar z żółtą wydzieliną z nosa to objaw zapalenia zatok, do którego dochodzi na skutek nieleczonego przeziębienia. Nieżytowi nosa u osoby chorej na zatoki towarzyszy ból głowy. "Żółty katar" trwa dłużej niż zwykły, bo utrzymuje się około 10 dni.

spis treści

1. Co to jest katar?

Katarem nazywamy nieżyt nosa, czyli stan zapalny śluzówki nosa. Jest to jeden z objawów przeziębienia, które wywołują najczęściej wirusy (rhinowirusy, adenowirusy), rzadziej do jego rozwoju przyczyniają się bakterie.

Wirusami przeziębienia można zarazić się drogą kropelkową, gdy ktoś w naszym towarzystwie kichnie lub zakaszle, ale też powietrzną, przebywając w jednym pomieszczeniu z chorą osobą.

Nadejście kataru najczęściej zwiastują inne objawy chorobowe, takie jak drapanie w gardle i pieczenie w nosie. Katarowi towarzyszy złe samopoczucie, osłabienie organizmu, zatkany nos, z którego wydobywa się wodno-śluzowa wydzielina, a także ból głowy. Nieżyt nosa pojawia się po 1-2 dniach od zakażenia.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Katar to inaczej nieżyt nosa
Katar to inaczej nieżyt nosa (123RF)

2. Skąd się bierze katar zatokowy?

Katarem zatokowym nazywamy ropny katar z żółtą wydzieliną, któremu towarzyszy ból głowy. Śluzowo-ropna wydzielina może mieć również żółto-zielone zabarwienie. Katar zatokowy, który wywołują bakterie, rozwija się, gdy infekcja obejmie, oprócz nosa również zatoki przynosowe.

W tym nieżycie występuje silna niedrożność jamy nosowej powodowana właśnie gęstą wydzieliną. Katarowi zatokowemu towarzyszy ból głowy, który nasila się przy pochylaniu do przodu, a także gorączka. Zazwyczaj trwa on dłużej niż katar wirusowy. Dlaczego tak się dzieje?

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos
8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos [13 zdjęć]

Zatkany nos utrudnia ci życie? Wiele produktów w opisie na ulotce zapewnia, że pozwoli ci pozbyć się

zobacz galerię

Kiedy drobnoustroje wywołają infekcję górnych dróg oddechowych, namnażają się w błonie śluzowej nosa, prowadząc do stanu zapalnego objawiającego się katarem. Obrzęk śluzówki utrudnia choremu oddychanie.

Nadmiar wydzieliny śluzowej, która jest wytwarzana przez nadaktywne komórki, ma niekorzystny wpływ na pracę rzęsek błony śluzowej. Rzęski te mają za zadanie walczyć z drobnoustrojami.

Jednak ze względu na upośledzenie funkcji rzęski przez wydzielinę nie oczyszczają ani zatok, ani jamy nosowej. W rezultacie pojawia się wyciek z nosa, który z czasem gęstnieje.

3. Sposoby leczenia kataru

Mimo że katar często traktujemy jak błahą dolegliwość, należy go leczyć, ponieważ infekcja może wywołać m. in. zapalenie zatok.

Niektóre osoby uważają, że nieżyt nosa wywołany przez wirusy samoistnie mija po upływie tygodnia, więc nie ma potrzeby wprowadzać leczenia farmakologicznego.

Jeżeli jednak nie pomożemy organizmowi zwalczyć kataru, mogą pojawić się komplikacje zdrowotne, na przykład: ostry nieżyt nosa może przekształcić się w przewlekły katar albo zmienić charakter z wirusowego na bakteryjny.

Musisz to wiedzieć

W leczeniu bakteryjnego nieżytu nosa podaje się antybiotyki. Nie istnieje lek na katar, ale można zwalczyć tę przypadłość, stosując domowe metody na nieżyt nosa, na przykład inhalacje wzbogacone o olejki eteryczne, picie dużych ilości płynów i leki na przeziębienie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze