Trwa ładowanie...

Kleszcze nienawidzą tych zapachów. Będą cię omijać z daleka

Avatar placeholder
19.03.2024 09:34
Kleszcze nienawidzą tych zapachów. Będą cię omijać z daleka
Kleszcze nienawidzą tych zapachów. Będą cię omijać z daleka (Getty Images)

Coraz wyższe temperatury zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Jednakże, warto mieć na uwadze, że wraz z nimi zaczynają sie pojawiać kleszcze. Te małe pajęczaki stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Jako alternatywę dla gotowych środków odstraszających kleszcze, można zastosować własnoręcznie przygotowane mieszanki. Podpowiadamy, jak je zrobić.

spis treści

1. Najczęstsze miejsca bytowania kleszczy

Kleszcze można znaleźć głównie na terenach porośniętych trawą, w lasach, zaroślach czy miejskiej zieleni. Ich występowanie jest powiązane z występowaniem roślinności. Preferują wysokie trawy, krzewy, łąki, parki, ogródki oraz działki rekreacyjne. Nie jest natomiast prawdą, że kleszcze mogą skakać na swoje ofiary z drzew.

Zatem, planując piknik lub spacer po parku z dzieckiem, należy mieć świadomość ryzyka, jakie niesie za sobą ugryzienie przez kleszcza. Po powrocie należy dokładnie sprawdzić ciało swoje i dziecka, aby upewnić się, czy kleszcz nie wbił się w skórę.

Zobacz film: "Kleszcz ze skrzydłami. Czym jest strzyżak jeleni?"
Kleszcz
Kleszcz (Pixabay )

2. Zagrożenie ze strony kleszczy

Szczególną uwagę należy zwrócić na obszary takie jak skóra głowy, szyja, pępek oraz pachwiny. Kleszcze często znajdują się również pod pachami, w zgięciach rąk, pod kolanami i za uszami.

Ukąszenie przez kleszcza może prowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób, w tym kleszczowego zapalenia mózgu, boreliozy, anaplazmozy, bartonelozy oraz babeszjozy w przypadku zwierząt.

W przypadku znalezienia kleszcza na skórze, konieczne jest jego szybkie usunięcie i dezynfekcja miejsca ugryzienia. Jeśli pojawi się rumień, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

3. Domowe sposoby na kleszcze

Chociaż w aptekach dostępne są gotowe produkty do zwalczania kleszczy, można również wypróbować domowe metody. Są one łatwe do przygotowania.

Do wybranego oleju (takiego jak olej kokosowy czy z pestek winogron) wystarczy dodać kilka kropli olejku eterycznego. W walce z kleszczami najskuteczniejsze będą olejki:

  • eukaliptusowy,
  • lawendowy,
  • z drzewa herbacianego
  • z mięty pieprzowej.

Tak przygotowaną mieszankę należy nałożyć na skórę w miejscach narażonych na ugryzienia.

Przydatne mogą być również napary ziołowe, na przykład z melisy, tymianku, mięty pieprzowej lub rozmarynu. Po ostudzeniu naparu, można dodać do niego trochę soku z cytryny, a całość przelać do buteleczki z atomizerem, co ułatwi aplikację na skórę lub ubranie.

Aromat cynamonu nie jest lubiany przez pajęczaki, więc spryskanie skóry lub odzieży roztworem z olejku cynamonowego i wody może okazać się skuteczne.

Również nasza dieta może wpłynąć na to, jak reagują na nas owady. Zaleca się spożywanie produktów bogatych w witaminy grupy B, takich jak kiełki pszenicy, otręby, orzechy laskowe, czy kasza gryczana. Dobrym wyborem może być również czosnek lub napar z czystka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze