Koniecznie włącz do diety. Skutki odczują następne pokolenia
Jak to, co jemy, wpływa na nasze dzieci? Okazuje się, że kobiety, które na wczesnym etapie ciąży spożywają odpowiednie produkty, np. jabłka i zioła, chronią nie tylko mózgi swoich dzieci, ale i wnuków. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na Monash University w Australii.
1. Dieta matki może chronić mózgi jej dzieci i wnuków
Publikacja pojawiła się w czasopiśmie "Nature Cell Biology". Potwierdza ona wcześniejsze doniesienia, że niektóre pokarmy zabezpieczają przed pogorszeniem funkcji mózgu na przestrzeni całych pokoleń.
Naukowcy odkryli, że cząsteczka obecna w jabłkach i wielu ziołach (bazylii, rozmarynie, tymianku, oregano i szałwii) pomogła zmniejszyć uszkodzenia aksonów potrzebnych do prawidłowego działania mózgu.
W badaniu wykorzystano glisty Caenorhabditis elegans. Organizm ten uznawany jest za modelowy ze względu na to, że ma wiele genów wspólnych z człowiekiem.
- Sprawdziliśmy, czy naturalne produkty znajdujące się w diecie mogą stabilizować aksony i zapobiegać ich pękaniu - mówi główny autor badania prof. Roger Pocock.
- Zidentyfikowaliśmy cząsteczkę obecną w jabłkach i ziołach (kwas ursolowy), która zmniejsza kruchość aksonów. Odbywa się to tak: kwas powoduje włączenie genu odpowiedzialnego za wytwarzanie określonego rodzaju tłuszczu i ten konkretny tłuszcz zapobiega kruchości aksonów w miarę starzenia się zwierząt - dodaje.
2. Badacze: wyniki są bardzo obiecujące
Prof. Pocock doprecyzował, że tłuszcz, o którym mowa, to sfingolipid. Naukowcy odkryli jego wyjątkową zdolność. Twierdzą, że może on podróżować z jelita matki, gdzie trawiony jest pokarm, do rozwijającego się jaja. Po wykluciu nowego osobnika chroni nie tylko jego aksony, ale także aksony jego potomstwa.
Badacze przekonują, że wyniki są bardzo obiecujące. Jednak należy je potwierdzić w badaniach na ludziach.
- Po raz pierwszy wykazaliśmy, że lipid może być dziedziczony. Do tego karmienie matki sfingolipidem chroni aksony dwóch kolejnych pokoleń. Oznacza to, że dieta matki może wpływać nie tylko na mózg jej potomstwa, ale potencjalnie także na kolejne pokolenia - podkreśla prof. Pocock.
- Nasza praca wspiera dowody na to, że zdrowa dieta w czasie ciąży jest kluczowa dla optymalnego rozwoju mózgu i zdrowia dziecka - podsumowuje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl