Trwa ładowanie...

Kontakt z chorym na nerwicę

Avatar placeholder
30.05.2017 16:00
Kontakt z chorym na nerwicę
Kontakt z chorym na nerwicę

Kontakt z chorym na nerwicę może być nieco zaburzony. Chorobie towarzyszy najczęściej lęk i zaburzone formy myślenia dotyczące rzeczywistości oraz obrazu samego siebie. Dlatego też niezwykle istotna jest sama rozmowa. Jeśli przeprowadzona jest w sposób konkretny i adekwatny do sytuacji, może znacznie poprawić samopoczucie osoby chorej.

spis treści
Rozmowa może być wsparciem dla osoby chorej na nerwicę
Rozmowa może być wsparciem dla osoby chorej na nerwicę

1. Społeczeństwo a osoba chora na nerwicę

Jedną z najważniejszych form leczenia zaburzeń nerwicowych są terapie. Psychoterapia oparta jest przede wszystkim na rozmowie. Terapeuta musi zapoznać się z tym, co jest dla pacjenta najważniejsze oraz jaki punkt stanowi katalizator wszystkich trudności. Nerwicowiec potrzebuje ciągłej uwagi oraz wsparcia ze strony najbliższego otoczenia.

2. W jaki sposób może pomóc najbliższe otoczenie?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Najbliższe otoczenie może zasugerować, że coś jest nie tak. Zawsze pojawiają się jakieś alarmujące sygnały. Wówczas najważniejsza jest rozmowa z osobą znerwicowaną. Fachowe i opiekuńcze wsparcie zapewnia możliwość powrotu do zdrowego funkcjonowania. Niekiedy trzeba namawiać osobę schorowaną do skorzystania z lekarskiej opinii. Chory na nerwicę wymaga odpowiedniego szacunku. Nie jest to przecież jednostka na tyle wyobcowana i niebezpieczna, że należy ją ubezwłasnowolnić. Jeżeli najbliższe otoczenie nie będzie w stanie zapewnić doraźnej pomocy, problemy będą się piętrzyć, a nerwicowiec zacznie odczuwać samotność i bezradność. Reasumując, rozmowa musi być oparta na delikatnych sugestiach dotyczących podjęcia właściwego leczenia. Wszystko jest tak naprawdę do pokonania. To właśnie rodzina i przyjaciele muszą zapewnić choremu atmosferę życzliwości i solidarności.

3. Rola kontaktu z drugim człowiekiem

Codzienne funkcjonowanie rodziny, której tłem jest nerwica, bywa niezwykle problemowe. Niekiedy zaburzony jest cały dotychczasowy sposób życia. Dlatego też niezmiernie istotne jest wsparcie i poważne traktowanie problemów nerwicowca. Szczerze porozmawiajmy o odczuciach, skrytych myślach i najważniejszych problemach. Niezwykle pomocna będzie wiedza na temat samego schorzenia. Aby jednak wszystko stało się jasne, potrzebna jest fachowa diagnoza. Próby zrozumienia oraz empatia mogą stworzyć pewną i niezachwianą więź z osobą chorą.

Zobacz także:

4. Dobroczynne działanie rozmowy

Logicznie przeprowadzona rozmowa pomaga zdobyć osobie chorej właściwą motywację. To właśnie ona odgrywa największą rolę podczas leczenia. Rodzina może być świadkiem powrotu do zdrowego funkcjonowania, a także aktywnie uczestniczyć we wszystkich sukcesach i porażkach. Rozmowy z najbliższymi pozwalają dostrzec siebie na tle funkcjonowania rodziny. Poczucie bliskości i zrozumienia odgrywają zatem niepodzielną rolę. Wspólne spędzanie czasu oparte na zrozumieniu daje dodatkowo poczucie bezpieczeństwa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze