Trwa ładowanie...

Lody wcale nie takie złe, jak je babcie malują. Lekarz obala mity

Avatar placeholder
Dominika Najda 17.05.2024 16:54
Lody wcale nie takie złe, jak je babcie malują. Lekarz obala powtarzany przez nas mit
Lody wcale nie takie złe, jak je babcie malują. Lekarz obala powtarzany przez nas mit (Getty Images)

Pogoda dopisuje, a to oznacza długie spacery z dzieckiem, podczas których nie może zabraknąć lodów. Argumenty, że szkodzą na gardło do najmłodszych nie docierają, ale warto się zastanowić, czy to w ogóle prawda.

spis treści

1. Czy lody szkodzą na gardło?

Lody to nie tylko deser uwielbiany przez dzieci, ale także sposób na przetrwanie upalnej pogody. Często jednak pojawiają się głosy babć lub mam, że szkodzą na gardło, powodują przeziębienie, a w czasie infekcji to już w ogóle są zakazane.

Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko, znany pediatra, śpieszy jednak na pomoc najmłodszym i obala babcine mity. Lody wcale nie są zakazane w czasie anginy, a wręcz przeciwnie - powinniśmy po nie sięgać w czasie choroby.

Zobacz film: "Lody a odchudzanie. Dietetyk obala popularny mit"

Specjalista już na wstępie zaznacza, że nie ma żadnych dowodów, które sugerowałyby, że jedzenie lodów, nawet zimą, prowadzą do zapalenia gardła. Mogą jednak pomóc w czasie infekcji i na to ma dowody.

- Jest bardzo wiele badań pokazujących, że jedzenie lodów w czasie infekcji, na przykład w czasie anginy, przynosi ulgę - zdradza dr Feleszko.

2. Zalety jedzenia lodów

Pediatra zauważa też, że w niektórych chorobach onkologicznych u dzieci, lody są sposobem na łagodzenie skutków ubocznych chemioterapii. Nie da się ukryć, że zdecydowanie też poprawiają nastrój.

Pałaszowanie zimnego deseru ma kolejne zalety. Przypomnijmy, że w porównaniu do innych słodkich smakołyków nie są aż tak kaloryczne - 100 g zawiera ok. 160-200 kcal, a tabliczka mlecznej czekolady aż 500-600 kcal. Można też sięgać po sorbety, które mają ich jeszcze mniej.

Lody są lekkostrawne, przyspieszają gojenie śluzówki jamy ustnej i gardła, a niska temperatura przynosi ulgę przy wielu dolegliwościach. Ponadto lody wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego.

W badaniu japońskich naukowców pod przewodnictwem prof. Yoshihikiego Koga z Kyorin University w Tokio udowodniono, że lody jedzone rano mogą pomagać w nauce. Wystarczy zjeść trzy łyżki, by usprawnić przetwarzanie informacji i przyspieszyć czas reakcji. Większa ilość nie jest jednak wskazana.

Warto zawsze mieć pod ręką pudełko z tym deserem, pamiętajmy jednak, by wybierać lody z dobrym składem. Koniecznie unikaj ulepszaczy i konserwantów. Przygotowanie domowych lodów z dzieckiem może też być świetną zabawą.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze