Czy lody są zdrowe? 6 najważniejszych zalet
Gdy nastaje lato i doskwiera nam upał, chętnie sięgamy po lody. W kubeczku, wafelku, na patyku, włoskie czy świderki - niezależnie od wyboru zawsze są zimne i mają nam pomóc przetrwać gorące dni. Lubi je praktycznie każde dziecko. I dobrze, bo chociaż zaliczamy je do deserów, lody mają jednak mnóstwo zalet!
1. Czy lody są kaloryczne?
Czasem boimy się podać je dzieciom z obawy przed tym, że się rozchorują. Jeśli nie doprowadzimy do szoku termicznego, podając najmłodszym bardzo zmrożonych lodów w naprawdę upalny dzień, nie mamy się czego obawiać. Co więcej, taki deser może przynieść sporo korzyści.
Zacznijmy od tego, że lody, w porównaniu do wielu innych deserów, nie są aż tak bardzo tuczące. W 100 g znajdziemy bowiem około 160-200 kcal, podczas gdy tabliczka mlecznej czekolady to już 500-600 kcal. Jeszcze mniej kalorii niż lody na bazie mleka czy śmietanki mają sorbety.
Co więcej, lody zaliczamy do produktów lekkostrawnych. Żołądek szybko je trawi i nie zalegają w przewodzie pokarmowym. Są odpowiednie nawet dla osób, które cierpią na wrzody.
To jednak dopiero początek długiej listy zalet wiążących się z jedzeniem lodów. Co jeszcze zyskujemy na ich spożyciu? Oto kilka ważnych plusów jedzenia lodowych deserów.
2. Lody zwiększają odporność
Temperatura zdrowego człowieka wynosi przeciętnie 36,6 stopni Celsjusza. Gdy zjadamy lody, których temperatura wynosi zwykle między -8 a -4 stopni, temperatura w obrębie przewodu pokarmowego gwałtownie spada. To sprawia, że organizm nastawia się do walki z potencjalną infekcją.
3. Lody pomagają na chore gardło
Lody są wręcz zalecane przez medyków po usunięciu migdałków, operacjach laryngologicznych, usunięciach zębów czy w przypadku anginy. Niska temperatura tego deseru pomaga zmniejszyć ból i obrzęk, a ponadto przyspiesza gojenie się śluzówki. Możemy je wręcz nazwać naturalnym lekiem na gardło - pod warunkiem oczywiście, że wybierzemy lody z dobrym składem, bez ulepszaczy i konserwantów.
4. Lody pomagają spać
W lodach znajduje się tryptofan, który wspomaga wydzielanie melatoniny - hormonu regulującego rytm dobowy. Jeśli zjemy lody na wieczór, pomożemy wyciszyć organizm, a tym samym szybciej zaśniemy i będziemy lepiej spać.
5. Lody wspomagają koncentrację
W badaniu japońskich naukowców pod przewodnictwem prof. Yoshihikiego Koga z Kyorin University w Tokio wykazano, że lody jedzone rano mogą pomagać w nauce. Wystarczy zjeść trzy łyżki deseru, by usprawnić przetwarzanie informacji i przyspieszyć czas reakcji. Większa ilość nie jest wskazana.
6. Lody są dobre dla kości
Zawarty w nich wapń zapewnia kościom zdrowie, a tym samym chroni przed osteoporozą. Wapń reguluje także ciśnienie krwi, a więc lody, w niedużych ilościach, są też dobrym deserem dla osób z nadciśnieniem.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl