Warzywa konserwowe a rak żołądka
Jak udowadniają naukowcy spożywanie pewnych grup produktów spożywczych może znacząco wpłynąć na ryzyko zachorowania na nowotwory. Wśród tych produktów wyróżniamy m.in. czerwone mięso i alkohol. Okazuje się, że na cenzurowanym są również marynowane warzywa.
Według metaanalizy istniejących badań opublikowanej w ''American Association for Cancer Research'', jedzenie marynowanych warzyw może potencjalnie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka żołądka o 50 proc. Ma to związek z zawartością soli w tych produktach. Jej nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.
Japończycy jedzą dużo marynowanych warzyw
Odkrycie to jest następstwem 11-letniego badania przeprowadzonego przez naukowców z japońskiego Narodowego Instytutu Badań nad Rakiem. Uczestniczyło w nim 40 000 Japończyków w średnim wieku.
WIDEOChroń się przed rakiem. Zmień swoje nawyki
Z badania wynika, że ryzyko zachorowania na raka żołądka wynosi 1 na 500 mężczyzn rocznie, wśród tych, którzy spożywali najwięcej soli. U kobiety ryzyko wynosiło 1 na 1300 rocznie, w przypadku tych pań, które spożywały największą ilość soli.
Marynowanie warzyw jest w Japonii bardzo popularnym sposobem przygotowywania żywności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.