Lordoza
Lordoza oznacza wygięcie kręgosłupa do przodu. Występuje w odcinku lędźwiowym i szyjnym kręgosłupa i jest to stan prawidłowy. Patologiczna lordoza oznacza, że wygięcie to jest zbyt duże. Nadmierne wygięcie kręgosłupa do przodu może być wynikiem słabości niektórych mięśni, otyłości brzusznej, zaawansowanej ciąży. U dzieci lordoza występuje wskutek niedoboru witaminy D i następującej z jej przyczyny krzywicy. Lordoza wywołuje bóle w dolnym odcinku pleców ze względu na nadmierne jego obciążenie.
1. Lordoza jako objaw krzywicy
Lordozie wywołanej krzywicą towarzyszą także inne objawy, takie jak inne nieprawidłowości kostno-stawowe. Pojawiają się również:
- brak apetytu,
- rozdrażnienie,
- nadpotliwość,
- niedokrwistość,
- zaparcia,
- niepokój,
- drgawki (wywołane hipokalcemią),
- tężyczka (wywołany hipokalcemią skurcz mięśni),
- bruzda Harrisona (wciągnięcie żeber na linii przepony),
- żabi brzuch (brzuch krzywiczy, spłaszczony i szeroki),
- bransoleta krzywicza (zgrubienie nasad kości),
- różaniec krzywiczy (zgrubienie połączeń kości żeber),
- szpotawość kolan,
- płaskostopie,
- częste złamania kości,
- kwadratowa czaszka,
- nieprawidłowa budowa kości miednicy,
- kifoza w odcinku piersiowym kręgosłupa,
- skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa),
- klatka piersiowa lejkowata (zapadnięcie się klatki piersiowej),
- klatka piersiowa kurza (uwypuklenie mostka).
Krzywica u dziecijest wywołana przez niedobór witaminy D lub całkowitą awitaminozę. Jej przyczyną może być nieprawidłowa dieta, niedożywienie oraz brak światła (witamina D jest także produkowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych).
2. Inne przyczyny lordozy
Nadmierna lordoza może być wynikiem słabości mięśni, przy czym najważniejsze są w tym przypadku mięśnie ud, a nie brzucha. Aby je wzmocnić, stosuje się specjalne ćwiczenia fizyczne, a szczególnie skuteczne są ćwiczenia na piłce. Zalecane są głównie ćwiczenia mięśni ud. W przypadku pojawienia się bólu z powodu lordozy, stosowane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Fizjoterapia na dłuższą metę pomaga nie tylko w lordozie, ale także w przypadku kifozy i skoliozy.
Lordozę mogą także wywoływać stany zapalne w obrębie kręgosłupa, skurcze mięśni, a także choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i rwa kulszowa. W przypadku dzieci może pojawić się lordoza, czyli wygięcie kręgosłupa do przodu. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to powód do niepokoju, jeśli wygięcie jest niwelowane dzięki zmianie pozycji ciała (kiedy dziecko pochyla się do przodu, nadmierne wygięcie znika).
Przyczyną skrzywienia kręgosłupa do przodu może być tzw. kręgozmyk. Jest to przemieszczenie kręgów do przodu wskutek pojawienia się luki w łuku kręgowym. Taka choroba wywołuje ból promieniujący do nóg. Ból kręgosłupa pojawia się lub nasila przy siadaniu oraz wstawaniu. Z czasem może dojść nawet do ucisku na korzenie nerwowe.
Lordoza pojawia się także w przebiegu choroby genetycznej o nazwie achondroplazja lub chondrodystrofia. Choroba ta wywołuje zaburzenia w rozwoju niektórych kości i w efekcie karłowatość. Tułów ma prawidłową wielkość, ale długość kończyn jest krótsza niż normalnie. Osoby z tą chorobą mają szpotawe kolana, charakterystyczny „trójzębny” kształt dłoni oraz wydatne czoło.