Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Łuszczyca u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
26.03.2021 13:43
Łuszczyca u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie
Łuszczyca u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

Swędząca skóra, stan zapalny, suche łuski pojawiające się na powierzchni skóry – to najczęstsze objawy łuszczycy. Czym jest i jak wygląda leczenie tej choroby? Kto najczęściej może na nią cierpieć? Czy jest w 100 proc. uleczalna? Jak sobie z nią radzić?

spis treści

1. Łuszczyca – przyczyny

Przyczyny łuszczycy nie są do końca znane. Według specjalistów, teorii jest bardzo wiele, ale żadne nie są całkowicie potwierdzone. Jedną z nich jest ta mówiąca, że jest to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że organizm zaczyna niszczyć własne tkanki. Według innej teorii, łuszczyca jest chorobą dziedziczną. Zdarza się także, że objawy łuszczycy występują po infekcjach wirusowych takich jak: grypa, ospa lub angina, a także przy zapaleniach, na przykład zatok lub migdałków.

Łuszczyca to choroba, którą często dziedziczymy
Łuszczyca to choroba, którą często dziedziczymy (123RF)

2. Kto może zachorować na łuszczycę?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Łuszczyca najczęściej ujawnia się między 10. a 40. r.ż. Może się jednak zdarzyć, że zachorują na nią również osoby starsze – po 70. r.ż. U starszych osób przyczyny mogą leżeć w zażywaniu leków na serce lub antydepresyjnych, w których jednym ze składników jest beta-bloker.

3. Pierwsze objawy łuszczycy

Pierwszym objawem łuszczycy jest pojawienie się na skórze grubszego naskórka. Ma on postać łusek. Dzieje się tak, ponieważ nowe komórki szybko się regenerują, pojawia się nowa skóra, a starsza, uszkodzona, nie zdąży się jeszcze złuszczyć. Zmiany skórne mogą wystąpić na kolanach, łokciach lub owłosionej skórze głowy. W przypadku dzieci łuszczyca może pojawić się również na twarzy. Charakterystycznymi dla tej choroby są także rozległe stany zapalne.

4. Jak przebiega leczenie łuszczycy?

Pierwszą formą leczenia w przypadku łuszczycy jest stosowanie maści, które zawierają cygnolinę oraz podchode witaminy D. W niektórych przypadkach stosuje się maści ze sterydami. Kolejnym krokiem może być zastosowanie fototerapii – naświetlania skóry. Żeby zabieg ten przyniósł upragnione rezultaty, należy wykonać około 20 zabiegów. Dopiero, jeżeli te zabiegi nie przynoszą żadnych rezultatów, można rozpocząć leczenie doustne.

Warto jednak pamiętać, że do tej pory nie wynaleziono lekarstwa, które poradzi sobie z łuszczycą. Możemy jedynie zmniejszać objawy tej choroby, a nie całkowicie ją wyleczyć. Co więcej, zachorować może każdy.

Chorzy na łuszczycę powinni pamiętać, że:

  • choroba ta nie jest zakaźna – nie można się nią zarazić, na przykład podając rękę, używając tych samych sztućców lub korzystając z tej samej pościeli;

  • można ją osłabić poprzez stosowanie odpowiedniej diety i używając odpowiednich środków pielęgnacyjnych;

  • picie alkoholu i palenie papierosów może nasilić chorobę;

  • nie należy zdrapywać zmian ani doprowadzać do drobnych skaleczeń, które mogą powiększyć zmiany skórne;

  • skórę należy często nawilżać;

  • częste i długie kąpiele mogą dodatkowo wysuszać skórę; lepiej zatem wziąć prysznic;

  • do mycia lepiej zrezygnować z ostrych gąbek – mogą dodatkowo podrażnić skórę;

  • z kąpieli słonecznych należy korzystać z umiarem – wówczas słońce może łagodzić objawy choroby;

  • nie należy nadmiernie rozgrzewać ciała ani go ochładzać;

  • nie należy stosować kosmetyków, które zawierają spirytus – może on dodatkowo podrażniać skórę.

Musisz to wiedzieć

Dodatkowo warto pamiętać, że odzież z ostrego materiału – na przykład wełny – może również podrażniać skórę i przyczyniać się do tworzenia nowej warstwy łusek. Dieta powinna być bogata w witaminę D i kwasy tłuszczowe omega-3, owoce cytrusowe, sałatę, marchewkę, jak również czosnek i pietruszkę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze