Trwa ładowanie...

Małe piersi – budowa piersi, działanie hormonów

Avatar placeholder
20.06.2017 22:33
Małe piersi – budowa piersi, działanie hormonów
Małe piersi – budowa piersi, działanie hormonów

Małe piersi czy duże wszystko zaczyna się około 6 tygodnia życia płodu. Na początku powstaje delikatne zgrubienie skóry, które nazywa się listewką mleczną. W trakcie rozwoju ciąży zgrubienie zanika, ale zostają dwa gruczoły, które w następnych etapach rozwoju zmienią się w piersi. U dziewczynek około 6 miesiąca życia płodowego pojawiają się komórki, które później będą gruczołami mlecznymi. Najbardziej intensywny rozwój piersi to 11 rok życia. W początkach okresu dojrzewania otoczka zaczyna się wyraźnie uwypuklać, a piersi zaczną rosnąć.

spis treści

1. Małe piersi – budowa piersi

Duże piersi czy małe piersi ich budowa anatomiczna jest taka sama. Piersi są to dokładnie zmodyfikowane gruczoły potowe, które zamiast potu w czasie czasu laktacji produkują mleko. Czym jest zatoka mleczna? To sieć przewodów, kanalików mlecznych, które łączą się ze sobą w okolicach brodawki tworząc właśnie zatokę. Małe piersi czy innego rozmiaru są chronione przed wszelkimi urazami tkanką tłuszczową, która dodatkowo decyduje o ich kształcie. Brodawki także mogą mieć różny kształt, a przede wszystkimi rozmiar przykładowo mogą być brodawki wklęsłe czy walcowate.

Bez względu na to czy są małe piersi czy duże ich budowa anatomiczna jest taka sama
Bez względu na to czy są małe piersi czy duże ich budowa anatomiczna jest taka sama
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Brodawki mogą być zupełnie gładkie, ale u niektórych kobiet są pokryte drobnymi wypukłościami. Dlaczego czasem brodawki się kurczą? Ponieważ otaczają je mięśnie mogące się kurczyć pod wpływem dotyku czy zmiany temperatury. Małe piersi czy duże są także bardzo mocno ukrwione, co jest bardzo wyraźnie widoczne w czasie ciąży. Trzeba wiedzieć, że małe piersi czy duże nie zawsze będą symetryczne, ale nie jest to rzecz, która powinna niepokoić. Dysproporcja nie jest to choroba i dopóki nie powoduje problemów zdrowotnych dla przykładu nie wpływa na sylwetkę nie należy tego uważać za problem. Przy dużych różnicach kobiety mogą decydować się na zabieg chirurgiczny biustu.

To też warto wiedzieć

2. Małe piersi – działanie hormonów

Duże piersi czy małe piersi podlegają wpływowi hormonów, które decydują o ich wielkości i kształcie nie tylko w czasie dojrzewania, ale też podczas cyklu miesiączkowego. W momencie, kiedy jajniki produkują estrogeny zaczyna się odkładać w piersi tłuszcz, który sprawia, że biust się powiększa.

Bez znaczenia czy chodzi o małe piersi czy większe w ich prawidłowej budowie dużą rolę odgrywa prawidłowy poziom hormonów tarczycy. W czasie ciąży do pracy piersi włącza się jeszcze jeden hormon, a mianowicie oksytocyna, która reguluje produkcję mleka. W czasie menopauzy kobiety zauważają, że małe piersi, ale też większe tracą jędrność jest to spowodowane obniżeniem poziomu hormonów płciowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze