Trwa ładowanie...

Wrażliwe piersi w ciąży

Avatar placeholder
17.06.2015 13:52
Wrażliwe piersi w ciąży
Wrażliwe piersi w ciąży

Wrażliwe piersi w ciąży to jeden z pierwszych objawów ciąży. Wrażliwość piersi pojawia się w 4-6 tygodniu ciąży i trwa przez pierwszy trymestr. Ból piersi w ciąży przypomina nadwrażliwości piersi przed i w czasie menstruacji, choć ma nieco większe natężenie. Zmiany w piersiach w czasie ciąży są nieco uciążliwe, ale wszystkie mają jeden cel: przystosować się do późniejszego karmienia maluszka.

1. Dlaczego piersi są wrażliwe w ciąży?

Wrażliwość piersi w ciąży to przede wszystkim zasługa hormonów produkowanych przez organizm w ciąży. Zwiększa się ilość krążącej krwi, a także zmienia się nieco tkanka piersi. Około 6-8 tygodnia ciąży piersi zaczną stawać się większe. Mogą zwiększyć się o jeden, a nawet dwa rozmiary w czasie ciąży (zwiększa się także obwód pod klatką piersiową, więc rozmiar stanika może się całkowicie zmienić). Piersi zwiększają się najbardziej w czasie pierwszej ciąży. W związku z ciągłym powiększaniem się, rozciąga się także skóra na piersiach. Powoduje to jej swędzenie, co jest oznaką, że mogą się na niej pojawić rozstępy. Pod skórą lepiej widać w tym czasie żyłki, to także normalny objaw. Sutki stają się większe i ciemniejsze. Oprócz tego, z piersi zaczyna wyciekać siara, czyli wydzielina pojawiająca się przed rozpoczęciem produkcji mleka. Wiele kobiet narzeka na plamienie staników, a nawet bluzek. Tak piersi przygotowują się do późniejszego karmienia dziecka. Niektóre z tych objawów są uciążliwe, ale można sobie z nimi poradzić.

2. Jak sobie radzić z wrażliwością piersi w ciąży?

Pierwszą rzeczą, jaka pomoże przy nadwrażliwości piersi jest dobry biustonosz. Musi on dobrze podtrzymywać piersi, a więc być idealnie dopasowany do aktualnego rozmiaru. Dobrze jest zmierzyć stanik z osobą, która zajmuje się dopasowywaniem biustonoszy. Rozmiar stanika zmieni się zarówno pod względem obwodu klatki piersiowej jak i miseczki, nie sugerujmy się więc dotychczasowym rozmiarem. Stanik powinien być wygodny przy najciaśniejszym zapięciu. Daje to wtedy szansę na to, że dłużej posłuży w ciąży, kiedy piersi mogą się ciągle zmieniać.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Biustonosz w czasie ciąży nie powinien mieć żadnych drutów w środku, bo zmniejszy to komfort noszenia, także ze względu na zwiększoną wrażliwość piersi. Dobrze jest sięgać po staniki z bawełny lub lycry, tak aby nie podrażniały dodatkowo skóry i dawały jej oddychać. W okolicach sutków nie powinno być żadnych szwów, bo one z kolei prawdopodobnie podrażnią również bardzo wrażliwe sutki. Dobry stanik jest szczególnie ważny podczas aktywności fizycznej, gdyż piersi są po prostu cięższe i potrzebują w tym czasie odpowiedniego podtrzymywania.

W trzecim trymestrze ciąży można zainwestować w biustonosz dla matek karmiących, będzie on w tym czasie najwygodniejszy. A poza tym, przyda się po urodzeniu dziecka. Niektóre matki chwalą sobie zakładanie stanika na noc. Jeśli ból piersi w ciąży jest nie do zniesienia, można poprosić ginekologa o leki przeciwbólowe bezpieczne dla dziecka. Nigdy nie bierzemy żadnych leków w czasie ciąży bez porozumienia z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze