Osoby z tą grupą krwi to szczęściarze. Kleszcze za nią nie przepadają
Podczas spacerów na łonie natury trzeba być nie lada ostrożnym, a po powrocie do domu dokładnie sprawdzić ciało, zarówno swoje, jak i dziecka. Wszystko przez kleszcze, które tylko czyhają na swoją ofiarę. Okazuje się jednak, że na ich ataki mniej narażone są osoby z pewną grupą krwi.
1. Preferencje kleszczy
Kiedy tylko robi się ciepło, kleszcze stanowią istną plagę. Do domu możemy je przynieść nie tylko ze spaceru po lesie, czy parku, ale także z własnego ogrodu. Pajęczaki są nieprzyjemne i roznoszą mnóstwo groźnych chorób.
Kleszcze nie widzą i nie słyszą, a swoją ofiarę wybierają na podstawie koktajlu zapachowego, które wydziela nasze ciało. Ich wyczulony zmysł węchu szczególnie przyciąga odór potu i słodkie perfumy.
Naukowcy odkryli, że pewna grupa krwi nie jest zbyt kusząca dla pasożytów. Te osoby są mniej narażone na ataki ze strony pajęczaków, a tym samym ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe jest niższe.
Zespół z Uniwersytetu Masaryka w Brnie ustalił, że kleszcze najchętniej na swoich żywicieli wybierają osoby z grupą krwi A. W nieco lepszej sytuacji są posiadacze grupy AB i 0. Najmniej zagrożone atakiem pajęczaków są jednak osoby z grupą krwi B.
2. Pamiętaj o ochronie
Badanie zostało przeprowadzone na 100-osobowej grupie, więc warto mieć na uwadze, że próbka była stosunkowo mała. Czeski zespół nie wyklucza, że przy większej ilości uczestników wyniki wyglądałyby nieco inaczej.
Z dotychczasowych analiz wynika jednak, że osoby z grupą krwi A w 36 proc. przypadków padają ofiarami kleszczy w porównaniu do 15 proc. posiadaczy grupy B. Naukowcy planują jednak kolejne badania.
Warto pamiętać, że grupa krwi nie jest jedynym czynnikiem, który kusi pajęczaki, nikt więc nie jest całkowicie bezpieczny. Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.
Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć ciało w poszukiwaniu kleszczy. Lepiej też unikać silnych perfum oraz pamiętać o odpowiedniej odzieży, która pozwoli zredukować ryzyko przyczepienia się pajęczaka.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl