Mieszkanie alergika
Najczęstsze objawy alergii to: wodnisty katar, swędzenie i drapanie w gardle, zaczerwienione i łzawiące oczy. Niestety, lekarze coraz częściej diagnozują alergię na roztocza, na kurz, a także na sierść domowych zwierząt, grzyby czy pleśń. Alergik nie jest w stanie wyeliminować wszystkich alergenów ze swojego środowiska. Jednak może je zminimalizować i tym samym poprawić komfort swojego życia.
spis treści
1. Kilka rad
- Wycieraczka przed drzwiami powinna być wykonana z syntetycznego materiału zwłaszcza w przypadku osób, które są uczulone na roztocza.
- W mieszkaniu alergika wymagane jest regularne sprzątanie, a zwłaszcza wycieranie z kurzu wszystkich powierzchni. Należy używać mokrej ścierki, aby kurz nie roznosił się po całym pomieszczeniu.
Zobacz także:
- Bardzo ważne jest to, aby wyeliminować zbędne przedmioty w mieszkaniu, np. bibeloty czy maskotki, które jedynie zbierają kurz.
- Trzeba zrezygnować z przedmiotów, które mogą być alergenem, np. puchowe kołdry czy wypchane zwierzęta.
- Istotne jest regularne wietrzenie pomieszczeń i utrzymywanie w nich równej temperatury.
Niewskazane jest trzymanie zwierząt, ponieważ ich sierść jest silnym alergenem.
Aby uniknąć osadzania się kurzu na ubraniach, trzeba je przechowywać w plastikowych torbach, a buty w pudełkach.
- Wymagana jest także stała kontrola sanitariatów, ponieważ nie można dopuścić do powstawania grzybów i pleśni. Dlatego, aby tego uniknąć, trzeba przecierać przynajmniej jeden raz w tygodniu matę łazienkową. Należy też pamiętać o wietrzeniu łazienki i toalety.
- Kanapy i dywany to siedlisko nie tylko kurzu, ale i roztoczy, dlatego należy je nie tylko odkurzać, ale także wietrzyć i prać. W zaostrzonych stanach alergicznych trzeba zrezygnować z dywanu.
- Ważne są nie tylko meble, ale także dobór kosmetyków. Na rynku dostępne są produkty przeznaczone dla osób uczulonych. Można kupić np. farby do włosów, mydła, szampony czy cienie do powiek dla alergików.