Na potęgę wypłukują magnez z organizmu. Powodują skurcze mięśni i arytmię
Magnez jest kluczowym minerałem, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a jego rola w produkcji ATP sprawia, że jest on fundamentem dla energetycznej sprawności naszych komórek. Doktor Eric Berg w swoich badaniach podkreśla, że niedobór magnezu w organizmie może manifestować się w postaci wyczerpania, osłabienia czy problemów ze snem, a także wpływać na funkcjonowanie serca czy zarządzanie poziomem cukru we krwi.
1. Objawy braku magnezu
Deficyt magnezu może być przyczyną wielu niepożądanych objawów. Między innymi są to skurcze mięśni, drgające powieki oraz arytmia serca. Może on również wpływać na insulinooporność, co z kolei prowadzi do problemów z gospodarką cukrową.
Niedobór magnezu również negatywny wpływ na stan psychiczny, manifestujący się depresją czy problemami ze snem, to także konsekwencje niedostatecznej ilości tego minerału w diecie.
2. Przyczyny niedoboru magnezu
Najczęstszą przyczyną niedoboru magnezu jest niewystarczająca ilość tego składnika w codziennej diecie. Produkty bogate w magnez, takie jak warzywa liściaste i strączkowe powinny być stałym elementem naszego jadłospisu:
- szpinak(podgotowany) ,
- jarmuż,
rukola,
szczaw,
natka pietruszki,
koper,
seler naciowy,
bób,
groch,
fasola,
soczewica,
kiełki
Zalecane jest spożywanie co najmniej siedmiu porcji warzyw dziennie, co jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego poziomu magnezu w organizmie.
Innym naturalnym źródłem są także produkty zbożowe takie jak:
brązowy ryż
kasza jęczmienna
kasza gryczana
komosa ryżowa
Warto także sięgać po wodę kokosową i elektrolity, które poprawiaja nawodnienie organizmu.
3. Jak chronić poziom magnezu
Zarządzanie dietą to klucz do utrzymania odpowiedniego poziomu magnezu. Konsumpcja przetworzonej żywności, bogatej w proste cukry, napojów gazowanych, kofeiny, oraz nadmierne spożywanie alkoholu mogą przyczyniać się do obniżania poziomu tego minerału.
Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na jakość spożywanych produktów, ograniczając te, które mogą negatywnie wpływać na poziom magnezu.
4. Rola magnezu w diecie ciężarnych
Magnez odgrywa szczególnie istotną rolę w diecie kobiet ciężarnych. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju kości płodu, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi u matki, co jest kluczowe w profilaktyce stanów przedrzucawkowych.
Niedobór magnezu w ciąży może prowadzić do przedwczesnych porodów i niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Kobiety ciężarne powinny zatem dbać o odpowiednią suplementację magnezu, co przyczyni się do zdrowszego przebiegu ciąży i rozwoju płodu.
Regularne konsultacje z lekarzem oraz kontrola poziomu magnezu mogą pomóc w zapewnieniu optymalnego zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl