Niedobór witaminy B12
Organizm człowieka, aby mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje dostarczania odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Każdy nadmiar i niedobór może prowadzić do schorzeń lub poważnych zachorowań. W przypadku niedoboru witaminy B12 może dojść nawet do zagrożenia życia. Istotne jest zatem uzyskanie wiedzy, jak do takiego stanu nie doprowadzić i dlaczego ta witamina jest tak potrzebna organizmowi ludzkiemu.
1. Czym jest witamina B12?
Witamina B12 to czerwona witamina, inaczej nazywana kobalaminą, odpowiadająca za produkowanie krwinek czerwonych. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i zabezpiecza przed niedokrwistością. Ponadto witamina ta pomaga w utrzymaniu równowagi emocjonalnej, w uczeniu się i skupieniu uwagi, ale także pobudza apetyt. Jej niedobór prowadzi do bardzo dotkliwych problemów zdrowotnych.
2. Jakie są objawy niedoboru witaminy B12?
Niedobór witaminy B12 najczęściej doprowadza do anemii, czyli niedokrwistości megaloblastycznej, a nierzadko do tzw. anemii złośliwej. Istnieją sytuacje, w których osoby z niedoborem witaminy B12 zapadły w śpiączkę. Zanim jednak diagnoza zostanie ostatecznie poparta wynikami badań krwi, człowiek może zauważyć u siebie następujące objawy:
- skóra traci blask i kolor;
- ospałość, ogólne osłabienie;
- silne bóle głowy;
- słabe i łamliwe włosy, paznokcie;
- wysuszenie i bladość błon śluzowych, np. języka, gardła, nosa;
- ogólne wysuszenie skóry;
- mrowienie dłoni i stóp;
- zaburzenia widzenia;
- duszność po jakimkolwiek wysiłku;
- brak apetytu;
- ogólny rozstrój organizmu;
- apatia, rozdrażnienie; nierzadko prowadzące do depresji.
Ponadto podaje się, że u dzieci niedobór witaminy B12 może także doprowadzić do problemów ze wzrostem i ogólnie z dojrzewaniem. Warto wiedzieć, że nieleczona anemia złośliwa znacząco wpływa na zaburzenia psychiczne i fizyczne człowieka. Istotne jest zatem szybkie zdiagnozowanie poziomu witaminy B12 w organizmie. Po ostatecznej diagnozie niezbędne jest dostarczanie organizmowi brakującej ilości kobalaminy. Za normę podaje się 148-740 pmol/l (200-1000 ng/l) witaminy w osoczu, niedobór natomiast rozpoznawany jest przy wartości niższej niż 89 pmol/l (120 ng/l).
3. Dostarczanie witaminy B12 do organizmu
Zdiagnozowanie niedoboru witaminy B12 wymaga natychmiastowego i systematycznego dziennego podawania jej w postaci kapsułki. Istotne jest również uzupełnianie swojej diety w pokarmy pochodzenia zwierzęcego, tj. mięso wołowe, drobiowe, podroby, ale także w ryby, owoce morza oraz w produkty, które poddawane są fermentacji, jak np. mleko, sery etc. Z uwagi na fakt, że najczęstszą przyczyną niedoboru witaminy B12 jest zbyt małe dostarczanie organizmowi produktów bogatych w kwas foliowy, koniecznie jest także jego naturalne uzupełnianie. Dlatego też w codziennym jadłospisie nie może zabraknąć produktów takich jak brokuły, pomarańcze, brukselka, szpinak, nasiona roślin strączkowych oraz produktów na bazie drożdży, a także wątróbki, pszenicy, orzechów, słonecznika.
Witamina B12 ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Istotne jest zatem sumienne tworzenie jadłospisu zawierającego produkty zdrowe, bogate w potrzebne człowiekowi składniki mineralne i witaminy. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia objawów somatycznych lub nawet poważnych zachorowań.