Nadżerka a ciąża
Kobiety, u których zdiagnozowano nadżerkę zaczynają się zwykle martwić o następstwa tej przypadłości. Specjaliści uspokajają jednak, że nie należy spodziewać się stopniowego zniszczenia szyjki macicy. U kobiety z nadżerką komórki z kanału szyjki macicy zaczynają rosnąć u podstawy szyjki macicy, sprawiając, że wygląda ona na chropowatą i podrażnioną stanem zapalnym. Zmianie wyglądu szyjki macicy towarzyszy zwykle zwiększona podatność na krwawienia. Dobrą wiadomością jest fakt, iż nadżerka nie przekształca się w nowotwór. Mimo to kobiety obawiają się, czy stan ten nie zaszkodzi ewentualnej ciąży.
1. Przyczyny i objawy nadżerki
Nadżerka może być spowodowana przez zmiany hormonalne (np. w wyniku ciąży lub stosowania tabletek antykoncepcyjnych), umieszczanie ciał obcych w pochwie (tampony, antykoncepcja mechaniczna), choroby przenoszone drogą płciową oraz infekcje pochwy (np. waginoza bakteryjna). Na wystąpienie nadżerki najbardziej narażone są kobiety ciężarne, panie stosujące tabletki antykoncepcyjne oraz młode kobiety.
Kobiety, u których pojawiła się nadżerka często nie mają żadnych niepokojących objawów. Może jednak pojawić się krwawienie po stosunku lub między miesiączkami, a także wydzielina z pochwy. W związku ze zwiększonym ryzykiem nadżerki u ciężarnych mogą one zaobserwować krwawienie z pochwy, zwłaszcza w późniejszym etapie ciąży. Krwawienie jest zwykle jaskrawoczerwone i niezbyt obfite.
2. Czy nadżerka stanowi zagrożenie dla płodu?
Jeśli nadżerka została zdiagnozowana w czasie ciąży, jej przyczyną są najprawdopodobniej zmiany hormonalne związane ze stanem odmiennym. W takiej sytuacji stan zapalny szyjki macicy nie ma najmniejszego wpływu na ciążę. Jeżeli jednak kobieta zauważa u siebie krwawienie z pochwy po stosunku z partnerem, lekarz może zalecić abstynencję seksualną aż do drugiego trymestru.
Bez względu na przyczynę nadżerki kobieta w ciąży powinna poddać się badaniom na infekcje, które wywołują tę przypadłość: chlamydię, rzeżączkę, waginozę bakteryjną oraz syfilis. Infekcje te mogą mieć bowiem wpływ na przebieg ciąży oraz na poród. Jeśli okaże się, że nadżerka nie jest wywołana przez infekcje lub choroby przenoszone drogą płciową, ciężarna może odetchnąć z ulgą. Stan zapalny szyjki macicy może powodować krwawienie i plamienie, ale sam w sobie nie stanowi zagrożenia. Nadżerkę często diagnozuje się podczas wymazu z szyjki macicy – z powodu tej przypadłości jest bowiem trudniej uzyskać przejrzystą próbkę. Wówczas lekarz może zalecić powtórzenie badania. Jeśli nadżerka nie wywołuje obfitych krwawień lub wydzieliny, z punktu widzenia lekarza jest całkowicie niegroźna. W tkance szyjki macicy nie występują żadne zmiany rakowe, a sama nadżerka nie zwiększa ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy.
Mimo iż nadżerka nie jest zwykle źródłem problemów ze zdrowiem intymnym, każda kobieta, która zmaga się z nietypowymi krwawieniami powinna zbadać się u lekarza. Jeśli badanie potwierdzi obecność nadżerki, a pacjentce nie przeszkadzają ewentualne objawy tej przypadłości, zwykle nie rozpoczyna się żadnego leczenia. Jeżeli jednak krwawienie i wydzielina powodują duży dyskomfort kobiety, lekarz może zalecić usunięcie fragmentu tkanki dotkniętej stanem zapalnym.