Trwa ładowanie...

Nagłe pogorszenie wzroku – co robić?

Nagłe pogorszenie wzroku – co robić?
Nagłe pogorszenie wzroku – co robić?

W przypadku stwierdzenia nagłego pogorszenia wzroku należy niezwłocznie skonsultować się z okulistą. Jeżeli dolegliwości tej towarzyszy ból i zaczerwienienie oka, można podejrzewać rozwój takich schorzeń oczu jak: zapalenie rogówki, zapalenie wnętrza gałki ocznej i ostre zamknięcie kąta przesączania.

spis treści

1. Przyczyny pogorszenia wzroku

Gwałtowne pogorszenie wzroku, czyli osłabienie jakości widzenia, stanowi jeden z pierwszych objawów chorób oczu. Razem z pogorszeniem widzenia współwystępuje ból i zaczerwienienie oka. W przypadku odnotowania tych symptomów należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem okulistą.

Pogorszenie widzenia może oznaczać chorobę oczu
Pogorszenie widzenia może oznaczać chorobę oczu (123RF)

Za pojawienie się wyżej wymienionych symptomów są odpowiedzialne następujące choroby oczu:

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

• jaskra,

zapalenie rogówki,

• zapalenie wnętrza gałki ocznej.

2. Pogorszenie wzroku jako objaw jaskry

Jeżeli zaobserwujemy pogorszenie wzroku, a także ból oka i jego zaczerwienienie, istnieje podejrzenie, że doszło do ostrego zamknięcia kąta przesączania. Dolegliwość tę często niepoprawnie określa się jako ostry atak jaskry. Przyczyną ostrego zamknięcia kąta przesączania są warunki anatomiczne oka i zablokowanie kąta przez tęczówkę, w następstwie którego droga odpływu cieczy wodnistej z oka zostaje zablokowana. Tymczasem w oku ten płyn jest nieprzerwanie produkowany, co powoduje nagły wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

W przebiegu ostrego zamkniętego kąta przesączania obserwuje się również nudności i wymioty, a także objaw „halo” wokół źródeł światła. Jeżeli odnotowaliśmy u siebie wskazane symptomy, powinniśmy bezzwłocznie udać się do lekarza. Jedynie natychmiastowa diagnoza i leczenie przyniosą ulgę w dolegliwościach chorobowych. Bezzwłoczna interwencja lekarza daje szansę na zachowanie zdolności widzenia.

3. Pogorszenie wzroku jako objaw zapalenia rogówki

Pogorszenie wzroku odnotowuje się również w przebiegu stanu zapalnego rogówki, która jest silnie unerwiona. Gdy rogówkę obejmie patologia, naturalnym objawem jest dolegliwość bólowa. W przebiegu zapalenia rogówki zaczerwienienie występuje wokół tej struktury – bliżej środkowej części gałki ocznej. Sino-czerwone, jednolite zaczerwienienie oka jest nazywane zaczerwienieniem rzęskowym lub głębokim. Objawom tym towarzyszy spadek ostrości widzenia spowodowany brakiem przejrzystości rogówki. Zapalenie rogówki jest następstwem zakażenia bakteryjnego, grzybiczego i pierwotniakami.

Musisz to wiedzieć

4. Pogorszenie wzroku jako objaw zapalenia wnętrza gałki ocznej

W przebiegu zapalenia wnętrza gałki ocznej chory również cierpi z powodu pogorszenia widzenia, bólu i zaczerwienienia oka. Przyczyną tej choroby są zakażenia, które rozwinęły się na skutek obecności ciała obcego w oku (wbitego w narząd wzroku). Mogą to być drzazgi lub opiłki. Innym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój zapalenia wnętrza gałki ocznej są zakażenia pooperacyjne. W leczeniu tej choroby oczu stosuje się antybiotykoterapię w postaci zastrzyków lub podawaną bezpośrednio do oka. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu, w trakcie którego usuwa się zakażone ciało szkliste (substancję, która wypełnia tylną komorę oka).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze