Trwa ładowanie...

Narośl na dziąśle u dziecka: przyczyny i leczenie

 Agnieszka Gotówka
05.01.2024 09:10
Narośl na dziąśle u dziecka: przyczyny i leczenie
Narośl na dziąśle u dziecka: przyczyny i leczenie (https://stock.adobe.com/)

Narośl na dziąśle u dziecka budzi u rodziców duży niepokój, jednak w wielu przypadkach nie daje powikłań i jest łatwa do usunięcia. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania narośli na dziąśle u dzieci? I kiedy narośl na dziąśle u dziecka wymaga konsultacji ze stomatologiem?

spis treści

1. Narośl na dziąśle przy zębie u dziecka. Co to jest?

Najpewniej jest to nadziąślak, który jest dość charakterystyczną zmianą występującą w jamie ustnej i umiejscawia się wyłącznie w obrębie dziąseł (częściej w żuchwie niż szczęce). Najczęściej pojawia się u osób między 40. a 60. rokiem życia, ale może wystąpić w każdej grupie wiekowej, również u dzieci (w tym u noworodków).

Tego rodzaju miękka narośl na dziąśle u dziecka jest guzem łagodnym o charakterze zapalno-rozrostowym, dla którego punkt wyjścia stanowią tkanki przyzębia – dziąsło, ozębna i okostna. Najczęściej zlokalizowana jest w okolicy zębów siecznych i kłów, rzadko dotyczy zębów bocznych i bezzębnego wyrostka. Dwukrotnie częściej występuje u płci żeńskiej.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Przyczyny występowania nadziąślaka nie są do końca poznane. Na jego pojawienie się wpływ mogą mieć:

  • urazy i podrażnienia,
  • niedostateczna higiena,
  • ubytki próchnicowe,
  • niedobory żywieniowe,
  • niedobory immunologiczne (m.in. wrodzony brak odporności),
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • niektóre leki i używki.

U niektórych kobiet w czasie pierwszego lub drugiego trymestru może pojawić się nadziąślak, tzw. "guz ciążowy". Po porodzie i unormowaniu się gospodarki hormonalnej maleje lub całkowicie zanika.

Podział kliniczno-histopatologicznego wyróżnia nadziąślaki: zapalne (naczyniowe, ziarninowe), włókniste, * olbrzymiokomórkowe (rosną znacznie szybciej niż pozostałe typy).

2. Jakie objawy mogą towarzyszyć pojawieniu się narośli na dziąśle u dziecka?

Nadziąślaki włókniste rosną powoli i nie niszczą kości. Mają gładką, niewrzodziejącą powierzchnię i zabarwienie podobne do koloru dziąsła. Taka czerwona narośl na dziąśle u dziecka rzadko powoduje trudność w przyjmowaniu pokarmów lub mówieniu.

2.1. Jakie są metody leczenia narośli na dziąśle u dzieci?

Leczenie polega na wycięciu zmiany razem z marginesem zdrowych tkanek oraz dokładnym wyłyżeczkowaniu podłoża kostnego. W terapii zastosowanie znajdują również laseroterapia oraz krioterapia.

3. Biała narośl na dziąśle u dziecka a ząbkowanie

U dzieci, które ząbkują, dziąsła mogą być zaczerwienione, spulchnione i nabrzmiałe. Zdarza się też, że można na nich dojrzeć białą narośl, co wskazuje na ostatnią fazę przebijania się zęba ku górze (to efekt wywierania ucisku zęba na tkanki dziąseł).

Warto też sprawdzić, czy białe zabarwienie dziąseł nie wynika z obecności pleśniawek. Są to białawe lub żółtawe zmiany o wyglądzie zsiadłego mleka, które po zdjęciu z powierzchni błony śluzowej pozostawiają czerwone, krwawiące podłoże.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze