Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Dziąsła w ciąży

Avatar placeholder
29.05.2019 14:11
Dziąsła w ciąży
Dziąsła w ciąży (123rf)

Obrzęknięte, zaczerwienione i tkliwe dziąsła, które krwawią podczas czyszczenia zębów nicią dentystyczną lub szczotkowania to zwykle oznaka ciążowego zapalenia dziąseł. Jest to powszechna przypadłość wśród kobiet spodziewających się dziecka. Według danych szacunkowych nawet połowa ciężarnych kobiet zmaga się z objawami zapalenia dziąseł. Stan zapalny dziąseł jest spowodowany wyższym poziomem progesteronu, który sprawia, że dziąsła są bardziej podatne na działanie bakterii w płytce nazębnej, a także zwiększonym przepływem krwi do jamy ustnej.

1. Choroby dziąseł a ciąża

Oprócz zapalenia dziąseł u ciężarnej kobiety może dojść do rozwoju łagodnych guzków na dziąsłach, które krwawią podczas szczotkowania zębów. Są to tak zwane ciążowe guzy, które mimo poważnie brzmiącej nazwy są zupełnie niegroźne i zazwyczaj całkowicie bezbolesne. Ciążowe guzy mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele kobiety, ale najczęściej występują w ustach. Mogą osiągać nawet 1,8 cm i pojawiają się zwykle w miejscach dotkniętych zapaleniem dziąseł. W większości przypadków guzy ciążowe znikają po urodzeniu dziecka, jeśli jednak tak się nie stanie, należy je usunąć. Guzki mogą bowiem powodować dyskomfort, utrudniać przeżuwanie pokarmu lub szczotkowanie zębów.

Wiele kobiet zastanawia się, czy choroby dziąseł mają wpływ na ciążę. Paradontoza, czyli zapalenie dziąseł i innych tkanek przyzębia, może mieć wpływ na poronienia (lub wcześniejsze zakończenie ciąży), ale może też opóźniać zajście w ciążę, zwiększyć ryzyko zawału, wylewu, zapalenia stawów, itp.

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

Warto dbać o zęby i dziąsła w czasie ciąży. Przy braku podjęcia leczenia zapalenie dziąseł może pogorszyć się i rozwinąć w zapalenie ozębnej. Jest to poważniejsza odmiana choroby dziąseł. Zapalenie ozębnej objawia się przedostaniem infekcji z dziąseł do kości i innych tkanek podtrzymujących zęby.

 

2. Jak dbać o dziąsła w ciąży?

W przypadku zdrowia dziąseł najważniejsza jest profilaktyka. Staranna pielęgnacja jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty to podstawa, by cieszyć się zdrowymi i mocnymi zębami oraz dziąsłami. Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie za pomocą miękkiej szczoteczki oraz pasty z fluorem. Najlepiej jest czyścić zęby po każdym posiłku. Ponadto należy korzystać z nici dentystycznej. Oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych z resztek jedzenia jest bowiem kluczowe w profilaktyce próchnicy i chorób dziąseł. Należy także systematycznie badać zęby i dziąsła u stomatologa. Podczas wizyty u dentysty można oczyścić zęby z kamienia i płytki nazębnej. Jeśli ciąża nie jest jeszcze widoczna, warto poinformować dentystę o swoim stanie. Stomatolog może bowiem zalecić więcej niż jedną wizytę podczas ciąży, zwłaszcza jeśli kobieta ma chorobę dziąseł. W czasie ciąży istniejące już problemy ze zdrowiem jamy ustnej mogą się bowiem pogorszyć. W żadnym wypadku nie należy odkładać leczenia zębów i dziąseł. Jeśli konieczne jest użycie znieczulenia miejscowego lub antybiotyku, dentysta ma możliwość wybrania takiego preparatu, który jest bezpieczny dla ciężarnej i jej dziecka.

Oprócz regularnych badań nie należy zaniedbywać wizyt u dentysty w razie wystąpienia niepokojących dolegliwości. Wskazaniem do szybkiej konsultacji ze stomatologiem są: ból zębów, częste i bolesne krwawienie z dziąseł, obrzęk dziąseł, tkliwość, cofanie się dziąseł, utrzymujący się nieświeży oddech, utrata zęba lub narośl w jamie ustnej (nawet jeśli nie wywołuje bólu).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze