Trwa ładowanie...

Jadła tylko trzy posiłki dziennie i tyła. 11-latka ważyła 99 kilogramów

Avatar placeholder
14.06.2023 12:12
Nastolatka przez pół roku przytyła 12 kg. Lekarka zdradza powód
Nastolatka przez pół roku przytyła 12 kg. Lekarka zdradza powód (Instagram)

Dr n. med. Katarzyna Korzeniowska, endokrynolog dziecięca i pediatra, podzieliła się na Instagramie historią swojej nastoletniej pacjentki. 11-latka zgłosiła się do lekarza z powodu gwałtownego przyrostu masy ciała, napadów senności, ropnych zmian na skórze pachwin i krocza. Przy wzroście 167 cm ważyła 99 kg.

spis treści

1. Nastolatka przez pół roku przytyła 12 kg

Dr n. med. Katarzyna Korzeniowska opisuje, że 11-letnia pacjentka zgłosiła się z mamą na konsultację z powodu gwałtownego przyrostu masy ciała. Dziewczynka w ciągu pół roku przytyła 12 kilogramów. Ponadto nastolatka skarżyła się na napady senności i ropne zmiany na skórze pachwin i krocza. Przy wzroście 167 cm ważyła 99 kg.

Dziewczynka jadła tylko trzy posiłki dziennie. W jej codziennym menu brakowało śniadania.

"Dziewczynka spożywała trzy posiłki dziennie (obiad w szkole, obiad w domu, późna kolacja). W diecie dominowały potrawy o wysokim indeksie glikemicznym, towarzyszyły temu słodzone napoje. Wysiłek fizyczny ograniczony był do zajęć WF-u" - informuje na Instagramie dr n. med. Katarzyna Korzeniowska.

Zobacz film: "Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci"

Lekarka podaje, że w badaniach stwierdzono nieprawidłową tolerancję glukozy (stan przedcukrzycowy), podwyższony poziom insuliny zarówno na czczo, jak i w 120 minucie OGTT.

"Podczas wizyty przeprowadzono konsultację psychodietetyczną, szukając motywacji do zmiany stylu życia. Do leczenia włączono leki zwiększające insulinowrażliwość i uczucie sytości. Czekamy na efekty wprowadzonych zmian" - relacjonuje dr n. med. Katarzyna Korzeniowska.

Coraz częściej lekarze pediatrzy w gabinetach stykają się z problemami dotąd rzadkimi w tak młodej populacji, jak np. cukrzyca typu 2. czy hiperinsulinizm.

2. Czym jest hiperinsulinizm?

Jak czytamy na stronie nfz-krakow.pl, hiperinsulinemia (hiperinsulinizm) to stan charakteryzujący się podwyższonym poziomem insuliny we krwi. Jest on następstwem insulinooporności. Nadmiar insuliny w osoczu krwi wywołuje stan hipoglikemii.

Hiperinsulinemia obserwowana jest w stanach przedcukrzycowych, które poprzedzają cukrzycę typu 2. W ciężkich postaciach może to prowadzić do tzw. wstrząsu insulinowego, który przejawia się utratą przytomności i napadami drgawkowymi (w wyniku niedoboru glukozy w mózgu).

Jakie są objawy hiperinsulinemii?:

  • ciemnobrązowe przebarwienia skóry z towarzyszącym nadmiernym jej rogowaceniem, zlokalizowane w fałdach skóry (pod pachami, na szyi, w dołach łokciowych i podkolanowych),

  • podwyższone stężenie kwasu moczowego, cholesterolu oraz trójglicerydów, a także nadciśnienie tętnicze,

  • bóle głowy,

  • zmęczenie i zaburzenia koncentracji,

  • wahania nastroju,

  • nadmierna potliwość,

  • zaburzenia snu - senność w ciągu dnia (zwłaszcza po posiłkach) i problemy z zasypianiem w nocy,

  • nadmierny apetyt i napady "wilczego głodu" (zwłaszcza po posiłkach).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze