Trwa ładowanie...

Naturalna odzież w pielęgnacji skóry atopowej

Avatar placeholder
19.12.2013 14:54
Naturalna odzież w pielęgnacji skóry atopowej
Naturalna odzież w pielęgnacji skóry atopowej

Pielęgnacja skóry atopowej u niemowląt opiera się na codziennym stosowaniu emolientów, czyli preparatów wzmacniających barierę lipidową skóry. Emolienty skutecznie łagodzą świąd skóry i poprawiają zdolność naskórka do wiązania wody, ale niestety nie działają długo, a ich stosowanie wymaga od rodziców dużej dyscypliny. Działanie emolientów na szczęście można wydłużyć dzięki inteligentnej odzieży leczniczej z naturalnego jedwabiu. Materiał ten korzystnie wpływa na procesy regeneracyjne skóry i przyspiesza gojenie zmian chorobowych.

spis treści

1. Twoja druga skóra

Naturalny jedwab posiada właściwości, które warto wykorzystać we wspomaganiu leczenia atopowego zapalenia skóry. Jest to materiał wykonany z niezwykle długich (ponad 800 m) włókien cylindrycznych, które, w przeciwieństwie do bawełny, nie drapią skóry i jej nie podrażniają. Dzięki temu naturalny jedwab jest idealnie gładki i miękki. Wrażenia dotykowe to jednak nie wszystko, materiał ten zasługuje szczególnie na miano „drugiej skóry” dlatego, że ma zbliżone do skóry pH i podobny skład chemiczny.

Odzież i bielizna jedwabna wyróżniają się na tle innych tkanin właściwościami termoregulacyjnymi. Naturalny jedwab pomaga zachować względnie stałą temperaturę ciała, dzięki czemu niemowlę nie poci się i nie dochodzi u niego do wzmożonej przeznaskórkowej utraty wody. Stała temperatura pozwala również na uniknięcie nasilenia objawów AZS, świąd i suchość skóry dziecka nasilają się przy zmianach temperatury (np. przy wychłodzeniu w kontakcie z wilgotną od potu bielizną).

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Naturalny jedwab to doskonały wybór dla niemowląt chorych na atopowe zapalenie skóry również z powodu bardzo dobrego wchłaniania potu. Materiał ten staje się wilgotny w dotyku dopiero po wchłonięciu ilości wody przekraczającej 30% ciężaru tkaniny, dzięki czemu ryzyko podrażnień skóry u dziecka znacząco maleje. Naturalny jedwab można poddać modyfikacjom, by stał się tkaniną przyjazną małym alergikom. Z jedwabiu usuwa się klej jedwabny (serycynę), aby wykluczyć ryzyko reakcji alergicznej.

2. Wzmacnianie bariery ochronnej skóry atopowej

Bariera ochronna skóry u niemowląt chorych na AZS jest osłabiona i nie spełnia wszystkich swoich funkcji. Zmniejszona zawartość lipidów (ceramidy) i białek (filagryna) naskórkowych prowadzi do zmniejszonego wiązania wody i zwiększenia jej przeznaskórkowej utraty, co przyczynia się do wysuszenia i pękania naskórka. W takiej sytuacji alergeny lub inne substancje bez większych trudności przenikają w głąb skóry.

Wysuszeniu skóry i naruszeniu jej bariery lipidowej należy przeciwdziałać za pomocą emolientów – preparatów regenerujących płaszcz hydrolipidowy skóry. Ich skuteczność warto zwiększać poprzez zakładanie niemowlęciu bielizny leczniczej z naturalnego jedwabiu. Materiał ten redukuje świąd skóry, dzięki czemu odruch drapania u niemowlęcia znacząco słabnie. Nieocenioną korzyścią dla dziecka i całej rodziny jest poprawa jakości i długości snu oraz zmniejszenie stresu – jednego z kluczowych czynników nasilających chorobę. Skóra, której dziecko nie drapie, regeneruje się szybciej i jest mniej podatna na nadkażenia bakteryjne. Ryzyko nadkażeń zmniejsza się jeśli ubierzemy dziecko w bieliznę jedwabną z trwale związanym z nią czynnikiem antybakteryjnym. Regularne noszenie takiej leczniczej odzieży z naturalnego jedwabiu prowadzi do redukcji zaczerwienień, zapaleń i wysięków u dziecka. Ponadto bielizna lecznicza skraca okres nasilonych zmian i przyspiesza proces gojenia zmian skórnych.

3. Profilaktyka AZS a ograniczanie nawrotów choroby

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą charakteryzującą się okresami remisji i nawrotów. Aby objawy AZS u niemowląt nie były tak wyczerpujące dla małego pacjenta i jego rodziców, należy zadbać o profilaktykę tej choroby. Zaleca się następujące działania:

  • Zapobieganie wysuszeniu skóry dziecka poprzez rezygnację z długich kąpieli w gorącej wodzie na rzecz krótszych, w umiarkowanie ciepłej wodzie (o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała).
  • Stosowanie w pielęgnacji skóry niemowlęcia kosmetyków hipoalergicznych, pozbawionych substancji zapachowych i barwników.
  • Ostrożne obchodzenie się ze skórą dziecka − nigdy nie należy pocierać skóry po kąpieli. Zaleca się delikatne osuszanie skóry niemowlaka.
  • Aplikowanie emolientów na skórę dziecka także wtedy, gdy atopowe zapalenie skóry jest w okresie remisji.
  • Wzmacnianie działania emolientów lub wydłużanie ich skuteczności za pomocą odzieży leczniczej z naturalnego jedwabiu.
  • Unikanie kontaktu skóry dziecka z czynnikami drażniącymi (np. dym papierosowy, zimne i suche powietrze, alergeny, detergenty).

Dzięki właściwej profilaktyce można ograniczyć nawroty atopowego zapalenia skóry u niemowląt. Aby osiągnąć ten cel, należy jednak działać kompleksowo i konsekwentnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze