Trwa ładowanie...

Niemowlę cierpiało z powodu choroby wenerycznej. Takie objawy dawała kiła

Avatar placeholder
22.12.2022 08:50
Jak wygląda kiła u dziecka? Patomorfolożka wyjaśnia
Jak wygląda kiła u dziecka? Patomorfolożka wyjaśnia (GettyImages)

Oczekiwanie dziecka to czas, w którym poza radością rodzicom towarzyszą także obawy dotyczące stanu zdrowia malucha. Głównie są to lęki związane z wadami i chorobami genetycznymi. Jednak należy pamiętać, że równie groźne są wrodzone choroby weneryczne. - Rokrocznie zdarza się kilkanaście-dwadzieścia takich rozpoznań - zaznacza patomorfolożka Paulina Łopatniuk, autorka bloga Patolodzy na klatce.

Przykład kiły wrodzonej u dziecka
Przykład kiły wrodzonej u dziecka (Facebook)

1. Kiła wrodzona u niemowlęcia

Na Facebooku pojawiły się zdjęcia niemowlęcego brzuszka pokrytego dziwnymi bąblami, które użytkownicy szeroko udostępniali. Okazało się, że jest to post autorstwa Pauliny Łopatniuk, autorki strony Patolodzy na klatce, dotyczący wrodzonej kiły u dzieci.

- Kiła wrodzona to patologia, o której rzadko się myśli, jednak nawet w naszym kraju, gdzie formalnie w czasie ciąży powinny być przeprowadzane badania w kierunku kiły, rokrocznie zdarza się kilkanaście-dwadzieścia takich rozpoznań - czytamy.

W poście przedstawiono przypadek niemowlęcia, które miało zaledwie 35 dni. Dopiero po miesiącu od urodzenia zaczęło przejawiać dziwne zmiany skórne. Ponadto towarzyszył im katar i ograniczenie ruchów prawej ręki.

- Przy przyjęciu dziecko nie gorączkowało. Badanie fizykalne potwierdziło obecność pęcherzy na twarzy, tułowiu, rękach i stopach. Na klatce piersiowej i brzuchu zmiany przybierały pierścieniowaty wygląd, sącząc się i strupiejąc w centrum, do tego obrazu dochodziło złuszczanie się naskórka dłoni i stóp. Bierne poruszanie prawą górną kończyną wywoływało ból, choć nie było oznak stanu zapalnego - informuje patomorfolożka.

2. Objawy kiły u dziecka

Wyniki badań wykazały, że doszło do obustronnego zapalenia okostnej kości udowych, ramiennych, łokciowych i promieniowych, a także przynasadowych zmian zapalnych kości długich rąk.

- Wykonano odpowiednie odczyny serologiczne, potwierdzając tak u dziecka, jak i u matki kiłę. Penicylina aplikowana dziecku przez kolejnych dziesięć dni doprowadziła do zaleczenia zmian skórnych (owszem, rodziców również przeleczono) - czytamy.

Jakie są objawy kiły wrodzonej u dziecka? Poza wykwitami skórnymi pojawia się pęcherzyca kiłowa i zmiany złuszczeniowe dłoni i stóp.

- W płynie pęcherzowym powinny się znajdować krętki, jednak ich wykrycie wymaga specjalnych barwień, podobnie jak hodowla również niekoniecznie jest prosta i przynosi odpowiednie rezultaty. Typowy dla choroby jest też stan zapalny śluzówki nosa, do zmian podręcznikowych należy także kiłowe zapalenie chrzęstno-kostne z rozwijającą się między trzonem i nasadami kości długich martwiejącą ziarniną kiłową - stan potencjalnie prowadzący do poważnej niepełnosprawności - tłumaczy Łopatniuk.

Autorka zaznacza, że objawów może być znacznie więcej. Jednak w przypadku tego malucha pozostaje mieć nadzieję, że nie doszło do uszkodzeń układu kostno-szkieletowego. Natomiast podczas ciąży warto wykonać podstawowe badania, które pomogą wykluczyć wystąpienie chorób wenerycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze