Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Kiła wrodzona

Avatar placeholder
16.03.2017 17:33
Kiła wrodzona
Kiła wrodzona

Kiła wrodzona występuje wtedy, gdy do zakażenia krętkiem bladym dochodzi u dziecka w życiu płodowym od chorej matki. Zakażenie kiłą u płodu następuje zazwyczaj po piątym miesiącu od zapłodnienia, gdy bariera łożyska ulega osłabieniu i gdy istnieje już zakażenie krwi u matki – czyli 2-3 lata od pierwotnej infekcji u kobiety. Niekiedy kiła w ciąży prowadzi do wewnątrzmacicznej śmierci płodu, poronienia lub do urodzenia martwego dziecka. Jeśli dziecko urodzi się żywe, objawy choroby i tak ujawniają się zwykle w późniejszym okresie jego życia. Może występować wówczas u dziecka tzw. kiła wrodzona wczesna (łac. lues congenita recens) i kiła wrodzona późna (łac. lues congenita tarda).

spis treści

1. Zagrożenia dla dziecka wywołane kiłą

Płód zakażony kiłą
Płód zakażony kiłą

Kiła wrodzona występuje wtedy, gdy do zakażenia krętkiem bladym dochodzi u dziecka w życiu płodowym

zobacz galerię

Właściwie dobrana kuracja antybiotykowa, zastosowana przed 16 tygodniem ciąży, zmniejsza ryzyko wewnątrzmacicznego zakażenia płodu. U 40% ciężarnych nie podejmujących leczenia, następuje śmierć płodu (najczęściej występują urodzenia martwe), przedterminowy poród, wczesny zgon noworodka, a także wykształcenie kiły wrodzonej. Jak wykazują badania, 21% matek chorujących na kiłę ponad 2 lata kończy ciążę poronieniem lub urodzeniem martwego dziecka; 13% – urodzeniem dziecka, które umiera w ciągu dwóch miesięcy od porodu; 43% – urodzeniem dziecka z cechami kiły wrodzonej; 23% – urodzeniem zdrowego dziecka. Obecnie wykonywanie odczynu Wassermanna na obecność kiły we wczesnej ciąży jest wśród przyszłych mam badaniem rutynowym. W grupach wysokiego ryzyka badania przesiewowe powinny być powtórzone w trzecim trymestrze ciąży i przy porodzie.

2. Objawy kiły wrodzonej

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Objawy kiły wrodzonej można podzielić na dwie grupy, w zależności od czasu ich ujawniania się. Ogólnie mówi się o tzw. kile wrodzonej wczesnej i kile wrodzonej późnej. Jakie są ich objawy? Wczesne objawy kiły występują u dziecka do drugiego roku życia (zdecydowanie najwcześniej między drugim a dziesiątym tygodniem życia). Późne objawy kiły pojawiają się po drugim roku życia dziecka i są niezakaźne.

Objawy kiły wrodzonej wczesnejObjawy kiły wrodzonej późnej
siodełkowaty nos w wyniku uszkodzenia części kostnychsiodełkowaty nos w wyniku uszkodzenia części kostnej i chrzęstnej
siodełkowaty nos w wyniku uszkodzenia części kostnej i chrzęstnejsiodełkowaty nos w wyniku uszkodzenia części kostnej i chrzęstnej
liczne zajady w kącikach ustgłuchota błędnikowa
sapka, obecność wydzieliny w kanale nosowymzapalenie miąższowe rogówki oka, prowadzące do bielma
powiększenie węzłów chłonnychszablaste podudzia
niedokrwistośćolimpijskie czoło (wypukłe kości czołowe)
żółtaczka z małopłytkowością i dużą liczbą leukocytówzęby Hutchinsona – szeroko rozstawione, zagłębione górne siekacze i trzonowce w kształcie owoców morwy
zespół nerczycowykiłowe zapalenie okostnej
plamki kiłowe na skórzekiłowe przewlekłe zapalenie opon miękkich
grudki kiłowe na skórzezaniki i uszkodzenia nerwów
pęcherze kiłowe na skórzepogrubienie nasad przymostkowych obojczyka
osutka kiłowablizny Parrota wokół ust i odbytu
kilaki prosowatesłabo wykształcone kości szczękowe
marskość wątrobynawracające wysięki stawowe
ropień Dubois w grasicystawy Cluttona – wysięki w stawach kolanowych
zapalenie białe płuczmiany podniebienne
zapalenie śródmiąższowe w różnych narządach wewnętrznych, np. w sercu, nerkach, nadnerczach, trzustce, śledzioniezaburzenia układu nerwowego

3. Leczenie kiły wrodzonej u dzieci

Wszystkie dzieci urodzone przez matki chorujące na kiłę w ciąży leczone są poprzez jednorazowe podanie penicyliny benzatynowej G w dawce 50000 IU na kg masy ciała. W przypadku kiły wrodzonej wczesnej terapia polega na podawaniu penicyliny krystalicznej w dawce 50000 IU na kg masy ciała dwa razy dziennie przez 15 dni lub ewentualnie na podawaniu penicyliny prokainowej w dawce 300000 IU na kilogram masy ciała dwa razy dziennie przez 15 dni. W przypadku kiły wrodzonej późnej podaje się penicylinę prokainową w dawce jednorazowej 600000-1200000 IU w zależności od masy ciała przez 30 dni. Jeśli u dziecka (ale tylko powyżej pierwszego miesiąca życia) występuje ciężka alergia penicylinowa, w leczeniu kiły wrodzonej stosuje się erytromycynę doustnie w dawce 7,5-12,5 mg na kg masy ciała cztery razy dziennie przez 30 dni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.