Trwa ładowanie...

Nietypowe objawy endometriozy. Mylone z rakiem jelita grubego

Avatar placeholder
28.01.2024 19:15
Nietypowe objawy endometriozy mogą być mylone z wrzodami
Nietypowe objawy endometriozy mogą być mylone z wrzodami (123rf.com)

Endometrioza to choroba trudna do zdiagnozowania, ze względu na zróżnicowane objawy. W zależności od umiejscowienia endometrium symptomy mogą przypominać inne choroby, np. wrzody lub raka jelita grubego. Cierpi co 10. kobieta w wieku rozrodczym.

spis treści

1. Endometrium poza macicą

Endometriozą określamy obecność błony śluzowej macicy poza jamą macicy. U zdrowej kobiety błona śluzowa złuszcza się w ostatniej fazie cyklu i zostaje wydalona z organizmu. W przypadku endometriozy komórki śluzówki macicy znajdują się też w innych częściach jamy brzusznej. Mogą pojawiać się w okolicy jajowodów, jajników, a także w pobliżu jelita grubego i pęcherza moczowego.

W zależności od umiejscowienia endometrioza może dawać różne objawy, mylone np. z wrzodami czy rakiem jelita grubego.

2. Objawy endometrium w jelicie

Zobacz film: "Osiem operacji nie pomogło. Cierpi każdego dnia"

Symptomami, które świadczą o tym, że kobieta cierpi na endometriozę są m.in. ból w jelitach, który nasila się podczas miesiączki. Mogą pojawiać się też częste wzdęcia, zaparcia oraz bolesne wypróżnienia, a także biegunki.

Takie dolegliwości ciężko powiązać z chorobą ginekologiczną, więc początkowo lekarze często diagnozują problemy z jelitami, m.in. zespół jelita drażliwego, wrzody lub kierują pacjentkę na badania pod kątem nowotworu jelita grubego.

3. Diagnostyka endometriozy

Niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem. Przy ustaleniu przyczyn tych dolegliwości pomocne są badania takie jak kolonoskopia i laparoskopia. Te badania pozwolą ustalić czy kobieta cierpi z powodu dolegliwości jelitowych, czy jest to problem ginekologiczny.

Po ustaleniu przyczyny dolegliwości będzie można wdrożyć leczenie. W przypadku endometriozy stosuje się leczenie hormonalne i operacje laparoskopowe. Niestety, mimo zaawansowania medycyny endometriozy nie da się całkowicie wyleczyć. Możliwe jest tylko jej zaleczanie poprzez usuwanie ognisk choroby. Objawy ustępują w czasie ciąży, a znikają po zatrzymaniu się cyklu owulacyjnego i przejściu okresu menopauzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze