Niskopłytkowość u noworodka – przyczyny i skutki
Niskopłytkowość u noworodka jest rozpoznawna wtedy, gdy liczba płytek krwi jest mniejsza od 100 tys/μL. Najczęściej ma przebieg łagodny lub umiarkowany. Tłumaczymy, co to jest niskopłytkowość i jakie niesie ze sobą skutki.
1. Niskopłytkowość u noworodka. Co to jest?
Niskopłytkowość (małopłytkowość) to najczęstsza skaza krwotoczna rozpoznawana u dzieci. Występuje u 1-5 proc noworodków, jednak w przypadku dzieci przebywających na oddziale intensywnej terapii noworodka może dotyczyć nawet 35 proc. małych pacjentów. Częściej rozpoznawana jest u wcześniaków niż u dzieci urodzonych w terminie.
Wyróżnia się wczesną małopłytkowość płodu (występującą przed 72. godziną życia) i późną (stwierdzaną po 3. dobie życia).
Lepiej rokuje wczesna małopłytkowość, która najcześciej ma przebieg samoograniczający się i ustępuje w ciągu 2-3 pierwszych tygodni życia. Jej pojawienie się może mieć związek z niewydolnością łożyska, nadciśnieniem indukowanym ciążą, cukrzycą ciężarnych, niedotlenieniem okołoporodowym, infekcją wewnątrzmaciczną i okołoporodową.
Wczesna niskopłytkowość u dziecka może też być spowodowana infekcją wirusową (cytomegalią, zakażeniem HIV) lub bakteryjną.
Z kolei późna małopłytkowość, występująca po trzeciej dobie życia, w w większości przypadków jest spowodowana infekcjami bakteryjnymi i/lub obumierającym zapaleniem jelit. Może się też wiązać z chorobami metabolicznymi.
Tego rodzaju niskopłytkowość u niemowlaka ma często poważniejszy przebieg.
2. Niskopłytkowość u noworodka – objawy
Najczęściej występujące objawy małopłytkowości to:
- wybroczyny i wylewy podskórne,
- krwiaki,
- krwawienia z przewodu pokarmowego,
- wylewy do innych narządów.
Niekiedy też małopłytkowość może występować bez objawów.
3. Niskopłytkowość – leczenie
Terapia małopłytkowości uzależniona jest od postaci choroby. Istotne jest przede wszystkim leczenie przyczynowe.
W wielu przypadkach zalecana jest postawa wyczekująca, bez konieczności leczenia.
By zapobiec krwawieniom niebezpiecznym dla życia (krwawieniu wewnątrzczaszkowemu i krwototkom z płuc) przeprowadza się transfuzję uzupełniającą płytek krwi. Jest to jednak poważny zabieg, na który kieruje się pacjentów z ciężką małopłytkowością.
W przypadku noworodków z małopłytkowością (zwłaszcza umiarkowaną i ciężką) trzeba zachować szczególną ostrożność, np. w czasie wykonywania badania jamy brzusznej. Do czasu poprawy wyników nie wykonuje się też zabiegów chirurgicznych.
W przypadku alloimmunologicznej małopłytkowości noworodków sposób leczenia uzależniony jest od momentu zdiagnozowania choroby (wewnątrzmacicznie, czy po narodzinach dziecka), jak i od stopnia ciężkości objawów. Wśród metod terapii wyróżnia się: dożylnie podawane immunoglobulin (IVIG), steroidoterapię i wewnątrzmaciczne przetoczenia płytek (IUPT).
4. Niskopłytkowość u noworodka – skutki
Konsekwencją zaburzeń krzepnięcia może być krwawienie o różnym nasileniu i lokalizacji (w tym bardzo groźny wylew do ośrodkowego układu nerwowego).