Trwa ładowanie...

Objawy przewlekłej biegunki

Objawy przewlekłej biegunki
Objawy przewlekłej biegunki

Przewlekła biegunka może doskwierać kilka tygodni. Objawem długotrwałego rozwolnienia jest zwiększona częstotliwość oddawania płynnego stolca. Występuje wtedy też gorączka i pojawiają się wymioty. Chory nie ma apetytu i traci na wadze. Symptomy współtowarzyszące biegunce umożliwiają ustalenie jej przyczyn. W diagnostyce rozwolnienia przeprowadza się badania podmiotowe i przedmiotowe, a także specjalistyczne i laboratoryjne.

spis treści

1. Co to jest przewlekła biegunka?

Przewlekła biegunka może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Wskutek długotrwałego rozwolnienia w organizmie chorego dochodzi do odwodnienia, niedoboru elektrolitów, witamin i minerałów, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Przewlekła biegunka może trwać nawet kilkanaście dni
Przewlekła biegunka może trwać nawet kilkanaście dni (123RF)

2. Symptomy przewlekłej biegunki

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Podstawowy objaw biegunki to zwiększona ilość oddawania płynnego lub półpłynnego stolca. Częstotliwość wypróżnień jest większa niż 3 razy na dzień. W stolcu można zaobserwować obecność krwi i ropy. Może również wystąpić kał z domieszką śluzu. Objawy współtowarzyszące przewlekłej biegunce to podwyższona temperatura ciała, ból brzucha i wymioty. Chory może być osłabiony. Obserwuje się u niego utratę apetytu i spadek masy. Jeżeli pojawiają się wskazane dodatkowe symptomy, należy skontaktować się z lekarzem, gdyż mogą stanowić objawy poważnego schorzenia.

Musisz to wiedzieć

3. Postać stolca a choroby

Wygląd stolca może sugerować przyczynę zaburzeń czynności przewodu pokarmowego. Istotne znaczenie ma obserwacja zmiany postaci stolca, jego koloru i obecności domieszek, takich jak krew, śluz czy ropa, a także niestrawione resztki pokarmu. Czarny stolec jest objawem krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Stolec z ropą świadczy o bakteryjnym lub zapalnym schorzeniu jelita grubego, zaś stolec ze śluzem i świeżą krwią oznacza hemoroidy lub stan zapalny jelita wywołany przez alergię lub zakażenie. Jeżeli chory zaobserwuje stolec wodnisty, prawdopodobnie cierpi z powodu zaburzeń wchłaniania jelitowego, z kolei stolec o dużej objętości to symptom zaburzeń trawienia spowodowanych niewydolnością trzustki.

4. Diagnostyka przewlekłej biegunki

Przewlekła biegunka objawia się dolegliwościami o różnych przyczynach (u 3 na 10 osób z biegunką przyczyna rozwolnienia jest trudna do ustalenia). W procesie diagnostycznym dąży się do uzyskania jak największej liczby informacji, które pomogą ustalić czynnik, który wywołał biegunkę. Aby postawić diagnozę, przeprowadza się badanie podmiotowe, czyli wywiad z pacjentem, badania przedmiotowe, czyli badanie fizykalne pacjenta, i badania laboratoryjne oraz specjalistyczne. Wykonuje się zatem m.in. badanie bakteriologiczne stolca, gastroskopię (badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego) i kolonoskopię (badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego).

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

W czasie wywiadu lekarz docieka, jaki charakter ma biegunka, czy pacjent przeszedł zabieg w obszarze jelit, czy wśród członków jego rodziny były przypadki występowania przewlekłej biegunki. Lekarz ustala również wygląd stolca. Zleca wykonanie szeregu badań, m.in. badania krwi, posiewu kału i badania kału na obecność pasożytów, elektrolitów i w celu ustalenia pH stolca. Podczas badania fizykalnego lekarz sprawdza m.in. czy pacjent ma powiększone węzły chłonne, czy zaistniały zmiany w okolicy odbytu (na przykład szczelina odbytu lub otarcie tej okolicy). Przypatruje się również skórze osoby cierpiącej na rozwolnienie, ponieważ wszelkie zmiany mogą sygnalizować przyczyny przewlekłej biegunki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze