Trwa ładowanie...

Objawy zatrucia wodą z Odry u dzieci

 Ewa Rosiecka
17.08.2022 09:49
Rzeka Odra poddawana jest obecnie szczegółowym badaniom
Rzeka Odra poddawana jest obecnie szczegółowym badaniom (East News)

Pod koniec lipca 2022 roku wędkarze łowiący ryby w Odrze zaczęli zgłaszać informacje o śniętych rybach. Przez dłuższy czas nie było jednak zbyt dużo wiadomo o podjętych działaniach i możliwych przyczynach skażenia. Nie brakuje podejrzeń, że kontakt z wodą może wywoływać różne reakcje organizmu - w sieci pojawiają się zdjęcia ludzi z wybroczynami i bąblami na skórze. Jakie są objawy zatrucia wodą z Odry u dzieci? Jak postąpić, jeśli nasze dziecko miało kontakt z tą rzeką?

spis treści

1. Czym zatruta jest woda w Odrze?

Po wykryciu pod koniec lipca b.r. skażenia rzeki Odry pacjenci, którzy mieli kontakt z wodami rzeki, zaczęli zgłaszać się do poradni z pieczeniem i swędzeniem skóry. Chodzi o osoby, które na przełomie lipca i sierpnia kąpały się w tej rzece lub jadły złowione z niej ryby.

Pojawiły się doniesienia o wysokim stężeniu rtęci, jednocześnie jednak inne badania wskazują na wysokie zasolenie tej rzeki, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Obecnie prowadzone są szczegółowe badania na temat przyczyny masowego śnięcia ryb, jednak na wyniki z pewnością będziemy musieli jeszcze zaczekać.

2. Możliwe objawy zatrucia rtęcią u dziecka

Choć nie znamy dokładnej przyczyny zatrucia Odry, jedna z hipotez mówi o rtęci. Warto zwrócić uwagę na pewne symptomy, które mogą być charakterystyczne dla zatrucia rtęcią u dziecka. Są to objawy takie, jak:

Pierwsze objawy mogą pojawić się już po upływie kilku godzin.

3. Czego nie należy robić w przypadku kontaktu dziecka z rzeką Odrą?

W związku z opisywaną sytuacją rodzice często w obawie przed możliwym zatruciem u dziecka podejmują szereg działań, które mają temu zapobiec. Niestety wiele z nich nie przynosi pożądanych skutków, a niektóre mogą nawet maluchowi zaszkodzić.

Czego nie powinniśmy robić, jeśli nasze dziecko miało kontakt z Odrą w ostatnim czasie?

  • nie powinniśmy podawać dziecku na własną rękę leków polecanych w mediach społecznościowych i w sieci;
  • nie powinniśmy podawać dziecku płynu Lugola, ponieważ nie jest to lek na zatrucia chemiczne, w tym rtęcią.

W przypadku podejrzenia zatrucia u dziecka powinniśmy niezwłocznie udać się z nim do lekarza, który w razie konieczności wdroży odpowiednie leczenie.

Ewa Rosiecka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze