Trwa ładowanie...

Objawy zatrucia wodą z Odry u dzieci

Pod koniec lipca 2022 roku wędkarze łowiący ryby w Odrze zaczęli zgłaszać informacje o śniętych rybach. Przez dłuższy czas nie było jednak zbyt dużo wiadomo o podjętych działaniach i możliwych przyczynach skażenia. Nie brakuje podejrzeń, że kontakt z wodą może wywoływać różne reakcje organizmu - w sieci pojawiają się zdjęcia ludzi z wybroczynami i bąblami na skórze. Jakie są objawy zatrucia wodą z Odry u dzieci? Jak postąpić, jeśli nasze dziecko miało kontakt z tą rzeką?

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

spis treści

1. Czym zatruta jest woda w Odrze?

Po wykryciu pod koniec lipca b.r. skażenia rzeki Odry pacjenci, którzy mieli kontakt z wodami rzeki, zaczęli zgłaszać się do poradni z pieczeniem i swędzeniem skóry. Chodzi o osoby, które na przełomie lipca i sierpnia kąpały się w tej rzece lub jadły złowione z niej ryby.

Pojawiły się doniesienia o wysokim stężeniu rtęci, jednocześnie jednak inne badania wskazują na wysokie zasolenie tej rzeki, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej.

Obecnie prowadzone są szczegółowe badania na temat przyczyny masowego śnięcia ryb, jednak na wyniki z pewnością będziemy musieli jeszcze zaczekać.

Dziecko a zatrucie pokarmowe
Dziecko a zatrucie pokarmowe

Dziecko ma bardzo wrażliwy żołądek, więc jest w większym stopniu niż osoba dorosła narażone na wystąpienie

zobacz galerię

2. Możliwe objawy zatrucia rtęcią u dziecka

Choć nie znamy dokładnej przyczyny zatrucia Odry, jedna z hipotez mówi o rtęci. Warto zwrócić uwagę na pewne symptomy, które mogą być charakterystyczne dla zatrucia rtęcią u dziecka. Są to objawy takie, jak:

Pierwsze objawy mogą pojawić się już po upływie kilku godzin.

3. Czego nie należy robić w przypadku kontaktu dziecka z rzeką Odrą?

W związku z opisywaną sytuacją rodzice często w obawie przed możliwym zatruciem u dziecka podejmują szereg działań, które mają temu zapobiec. Niestety wiele z nich nie przynosi pożądanych skutków, a niektóre mogą nawet maluchowi zaszkodzić.

Czego nie powinniśmy robić, jeśli nasze dziecko miało kontakt z Odrą w ostatnim czasie?

  • nie powinniśmy podawać dziecku na własną rękę leków polecanych w mediach społecznościowych i w sieci;
  • nie powinniśmy podawać dziecku płynu Lugola, ponieważ nie jest to lek na zatrucia chemiczne, w tym rtęcią.

W przypadku podejrzenia zatrucia u dziecka powinniśmy niezwłocznie udać się z nim do lekarza, który w razie konieczności wdroży odpowiednie leczenie.

Ewa Rosiecka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.