Trwa ładowanie...

Obowiązkowe szczepienie przeciw HPV dla chłopców w Wielkiej Brytanii. W Polsce tylko zalecane

Avatar placeholder
07.10.2020 16:37
Obowiązkowe szczepienie przeciw HPV dla chłopców w Wielkiej Brytanii. W Polsce tylko zalecane
Obowiązkowe szczepienie przeciw HPV dla chłopców w Wielkiej Brytanii. W Polsce tylko zalecane (123rf.com)

Od 2019 roku w Wielkiej Brytanii nastoletni chłopcy są obowiązkowo szczepieni przeciw wirusowi HPV. To kolejne państwo, które wprowadza obowiązek szczepień przeciw temu wirusowi nie tylko dla dziewczynek, ale też dla chłopców.

spis treści

1. Szczepienie przeciw wirusowi HPV

Szacuje się, że nosicielami wirusa HPV (czyli wirusa brodawczaka ludzkiego) może być nawet 90 proc. społeczeństwa. Znanych jest 150 różnych odmian wirusa HPV, a spośród nich ponad 40 przenoszonych jest drogą płciową. Niektóre z nich powodują rozwój raka szyjki macicy.

W Wielkiej Brytanii od 2008 roku szczepienie przeciw HPV było obowiązkowe dla dziewczyn w wieku 12-13 lat. W tym roku rząd postanowił rozszerzyć zakres szczepień i do obowiązkowych dodał również szczepienia przeciw temu wirusowi dla nastoletnich chłopców.

Zobacz film: "Chroń się przed rakiem. Zmień swoje nawyki"

Dzięki temu rząd ma nadzieję zapobiec ponad 100 000 przypadków nowotworów do roku 2058. Mężczyźni, podobnie jak kobiety, mogą być nosicielami wirusa HPV. Chorują też na raka jamy ustnej, przełyku, prącia i odbytu. W przypadku tych nowotworów wirus HPV może być czynnikiem inicjującym chorobę.

Zaszczepienie przeciw HPV chłopców przerwie łańcuch zakażenia, dzięki czemu zmniejszy się liczba przypadków raka szyjki macicy (kobiety nie zarażą się od nosiciela mężczyzny).

W Wielkiej Brytanii do tej pory zostało zaszczepionych ponad 10 mln dziewcząt. W rezultacie wskaźniki zakażenia szczepami HPV16 i HPV28 (które odpowiadają za rozwój raka szyjki macicy) spadły o 86 proc. od 2008 roku.

Jak wyglądają regulacje prawne odnośnie szczepionek przeciwko HPV w innych państwach, w tym w Polsce?

2. Szczepienie przeciw HPV w Polsce

W Polsce szczepienie przeciw HPV dla dziewcząt (i chłopców) jest szczepieniem zalecanym, ale nieobowiązkowym. Dostępne są trzy rodzaje szczepionek: 2-walentna, 4-walentna i 9-walentna. Zalecane są dla młodych dziewcząt i chłopców, ale zaszczepić mogą się również dorośli.

Jak podaje serwis szczepienia.pzh.gov.pl powszechne szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat realizowane są już w Austrii, Włoszech, Szwajcarii, Czechach, Chorwacji, Serbii, Finlandii, Niemczech i Norwegii. Teraz do tego grona dołączyła też Wielka Brytania.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby wszystkie kraje wprowadziły obowiązkowe szczepienie przeciw HPV. Być może w Polsce niedługo też zostanie wpisane do kalendarza szczepień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.