Trwa ładowanie...

Odcisk na stopie u dziecka. Przyczyny, zapobieganie i leczenie

 Ewa Rosiecka
09.01.2024 00:02
Jedną z przyczyn występowania odcisków na stopach jest niewłaściwe obuwie
Jedną z przyczyn występowania odcisków na stopach jest niewłaściwe obuwie (Adobe Stock)

Odciski u stóp dziecka to dość często występujący problem. Dla malucha odcisk na pięcie lub stopie jest porównywalny z bolącym zębem. Zdrowe stopy to gwarancja dobrego samopoczucia dziecka, dlatego warto szybko reagować, gdy pojawi się odcisk, a szczególnie, gdy zamiast maleć, staje się coraz większy. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania odcisków na stopach u dzieci? Jakie są skuteczne metody zapobiegania powstawaniu odcisków na stopach u dzieci?

spis treści

1. Czym są odciski?

Odcisk (clavus) to określenie zgrubionego naskórka na stopie. Jego twarda struktura ma kształt stożka, a jego rdzeń wnika do głębszych warstw naskórka, dlatego też przy ucisku pojawia się punktowy ból.

Odciski często mylone są z owalnymi modzelami, które zajmują więcej miejsca, niż odciski, są lekko żółtawe oraz bardziej płaskie. Modzele nie mają korzenia, nie sprawiają zatem bólu.

2. Jak powstają odciski u dziecka?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Przyczyny powstawania odcisków to m.in.:

  • kontakt z szorstkimi powierzchniami, jak żwir, piasek lub kamienie;
  • niewłaściwe, źle dopasowane obuwie;
  • stały nacisk i tarcie w określonych miejscach, które wiąże się z długim przebywaniem w butach;
  • brak lub źle założone skarpetki podczas chodzenia w butach;
  • wady postawy.

3. Jakie objawy mogą wskazywać na to, że dziecko ma odciski na stopach?

Odciski na stopach dość łatwo rozpoznać, ponieważ maluch zaczyna skarżyć się na ból podczas chodzenia. Charakterystyczne jest to, że w odcisku zbiera się płyn, a wokół jego struktury widoczne jest niewielkie zaczerwienienie.

Płaskostopie u dzieci. Wszystko co musisz o nim wiedzieć
Płaskostopie u dzieci. Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Płaskostopie u dzieci to częsty problem - występuje u około 70-80 proc. maluchów. U dzieci 3-4 letnich

przeczytaj artykuł

4. Jakie są dostępne metody leczenia odcisków na stopach u dzieci?

Aby skutecznie pozbyć się odcisków u dziecka, w pierwszej kolejności należy upewnić się, czy za ich przyczyną nie są inne zmiany skórne, takie jak modzele czy kurzajki. Bardzo ważne jest także wykluczenie przyczyny powstania tych zmian - usunięcie źródła ucisku.

Podczas leczenia odcisków na stopach u dzieci ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Warto włączyć do codziennej pielęgnacji regularne moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą do kąpieli, wyciągiem z rumianku lub sodą oczyszczoną. Zabieg ten zmiękcza stopy i łagodzi podrażnienia.

Warto pamiętać o dokładnym osuszeniu stóp, głównie w przestrzeni między palcami. Po moczeniu dobrze jest zastosować krem lub balsam nawilżający oraz regenerujący, np. z witaminą A, alantoiną lub mocznikiem.

Nie powinniśmy samodzielnie rozcinać, wycinać lub przekłuwać odcisków na stopie dziecka. W aptekach możemy dostać mnóstwo produktów przeznaczonych do usuwania odcisków, takich jak:

  • plastry;
  • maści i płyny z kwasem salicylowym lub mlekiem o działaniu złuszczającym.

W przypadku dzieci stosowanie produktów zawierających kwasy o działaniu złuszczającym powinno być zawsze konsultowane z lekarzem.

5. Jak zapobiegać odciskom na stopach dzieci?

Aby na stopach dziecka nie pojawiały się odciski, powinniśmy regularnie dbać o ich odpowiednią pielęgnację. Warto zwracać uwagę na to, aby stopy malucha nie przegrzewały się, co często wpływa na powstawanie pęcherzy lub różnego rodzaju otarć.

Warto zwrócić uwagę także na ewentualne wady postawy, które także mogą być przyczyną powstawania odcisków w miejscach przeciążonych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze