Wyniszcza jelita i wątrobę. Wielu Polaków ma ten zły nawyk
Pleśń to niepożądany gość, który może pojawić się na różnych produktach spożywczych. Wiele osób błędnie uważa, że wystarczy odkroić zepsutą część, by móc bezpiecznie spożyć resztę. Tymczasem, takie postępowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przypomnijmy sobie, czym jest zatrucie pleśnią i jakie objawy mogą towarzyszyć tej dolegliwości.
1. Pleśń - niebezpieczny wróg
Zatrucie pleśnią jest terminem medycznym, którym określa się stan zwany mikotoksykozą. Jest to zatrucie spowodowane przez mikotoksyny, pochodzące właśnie z pleśni. Mogą prowadzić do zatrucia o charakterze przewlekłym lub ostrym. Źródłem tych toksyn są różne produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, ale także inne, na których można zauważyć charakterystyczny dla pleśni nalot.
Należy pamiętać, że produkty pokryte pleśnią powinny być natychmiast wyrzucane, a nie odkrajane. Ważne jest, aby uczyć dzieci, że jedzenie z pleśnią jest niebezpieczne i powinno trafić od razu do kosza.
Mikotoksyny są bardzo szkodliwe, a ich spożycie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W medycynie znane są nawet przypadki śmiertelne spowodowane zatruciem pleśnią, dlatego nie wolno lekceważyć tego zagrożenia.
Obecnie na świecie zidentyfikowano około 400 rodzajów mikotoksyn. Gdzie można je znaleźć? Praktycznie wszędzie - w pieczywie, nabiale, warzywach, owocach, mięsie, a nawet w niskoprocentowym alkoholu.
2. Jak rozpoznać zatrucie pleśnią?
Zatrucie pleśnią często objawia się problemami z układem pokarmowym. Zarówno dorośli, jak i dzieci mogą odczuwać bóle brzucha, mieć wymioty lub biegunki. Mikotoksykoza może również objawiać się innymi symptomami, takimi jak:
- zawroty głowy,
- bóle stawów i ich sztywność,
- ciągłe zmęczenie,
- problemy z koncentracją i zaburzenia pamięci,
- problemy z krzepliwością krwi.
W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności oraz schorzeń układu oddechowego. Czasem chory zaczyna mieć alergię lub choroby jelit i wątroby. Wystąpienie najbardziej charakterystycznego objawu, jakim jest biegunka, wymaga natychmiastowego przyjęcia węgla aktywnego i szybkiego skontaktowania się z lekarzem, który oceni, czy konieczne jest leczenie szpitalne.
3. Jak uniknąć zatrucia pleśnią?
Oprócz natychmiastowego pozbywania się produktów pokrytych pleśnią, ważne jest także odpowiednie przechowywanie jedzenia. Często na etykietach produktów znajdują się zalecenia od producenta - zawsze należy je przestrzegać.
Naczynia i sztućce, których używamy, powinny być czyste, podobnie jak ręce, którymi dotykamy poszczególnych produktów żywnościowych. Dzieci powinny być nauczone, że zawsze powinny myć ręce, szczególnie przed spożywaniem posiłku. Ważne jest również regularne czyszczenie lodówki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl