Trwa ładowanie...

"Oko byka". To znak, że trzeba szybko jechać do lekarza

Avatar placeholder
10.05.2023 17:02
"Oko byka"
"Oko byka" (Getty Images)

Charakterystyczna zmiana skórna pojawiająca się po ukąszeniu kleszcza powinna być pilnie pokazana lekarzowi. Może bowiem świadczyć o zakażeniu boreliozą, która wymaga wdrożenia antybiotykoterapii.

spis treści

1. Jak rozpoznać "oko byka"?

Wiosna i lato to czas zwiększonej aktywności kleszczy. Wiele z nich przenosi groźne choroby, w tym boreliozę. Szacuje się, że w zależności od regionu Polski bakterią borrelia burgdorferi może być zarażonych nawet 50 proc. tych pajęczaków.

U około 65 proc. osób zarażonych boreliozą przez kleszcza w miejscu wkłucia pojawia się na skórze tzw. "oko byka". Ma ono kolisty kształt i średnicę od 5 do nawet 35 cm.

Wygląda nieco jak tarcza strzelnicza. W środku plamka od ugryzienia, dookoła krąg niezmienionej skóry, a dalej powiększająca się obręcz o barwie różowej lub czerwonej. "Oko byka" nie zawsze ma regularny kształt. Zmiana powiększa się i może jej towarzyszyć wysypka.

Kleszcz
Kleszcz (Pixabay )

Występuje zwykle po trzech do trzydziestu dni od ukąszenia kleszcza i często jest jedynym wyraźnym objawem, że dana osoba została ukąszona. Jeśli pojawi się u dziecka lub dorosłego, należy pilnie udać się do lekarza.

"Oko byka" to znak świadczący o pojawieniu się rumienia wędrującego. Może stanowić dowód na to, że doszło do zakażenia (kleszcz wpuścił do organizmu bakterie) i mamy do czynienia z wczesną boreliozą zlokalizowaną.

Zobacz film: "Uwaga na kleszcze i boreliozę"

2. Co robić, jeśli u dziecka pojawi się "oko byka"?

"Oku byka" mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, takie jak:

• bóle mięśni i stawów, • gorączka, • ból głowy, • zaburzenia pamięci, • osłabienie.

Rumień na skórze wymaga pilnej wizyty u lekarza. Konieczne jest rozpoczęcie antybiotykoterapii. Bez tego choroba będzie się rozwijać i w przyszłości skutkować rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Nieleczona borelioza prowadzi często do problemów z układem nerwowym lub powoduje zapalenie stawów.

"Oko byka"
"Oko byka" (Getty Images)

Wczesne objawy boreliozy to m.in.: wypadanie włosów, ból gardła, skurcze mięśni, poty, dreszcze, zaburzenia widzenia. Pamiętajmy, że rumień na ciele zwykle samoistnie znika (zwykle po paru tygodniach, a nawet miesiącach), jednak nie oznacza to, że choroba jest wyleczona!

Warto dodać, że liczba zakażonych boreliozą w Polsce rośnie. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, od początku roku do połowy kwietnia stwierdzono 2 tys. 753 zachorowań, a w analogicznym okresie ubiegłego roku takich przypadków było dwa razy mniej -1 tys. 423. Od stycznia do połowy kwietnia 2023 roku na kleszczowe zapalenie mózgu zachorowało 47 osób. To trzy razy więcej niż w analogiczny czasie rok wcześniej.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.