Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Opryszczka u niemowlęcia – co robić?

Avatar placeholder
31.03.2021 16:36
Opryszczka u niemowlęcia – co robić?
Opryszczka u niemowlęcia – co robić?

Wirus opryszczki odpowiada często za zapalenie śluzówki u maluchów w wieku 1–3 lat. To poważna, a przy tym bardzo zaraźliwa choroba. Dziecko zaraża się podczas przytulania do osoby chorej, zwłaszcza w trakcie ząbkowania.

spis treści

1. Opryszczka u niemowlaka – objawy

W niektórych przypadkach zarażenie wirusem opryszczki nie daje żadnych objawów, a wirus pozostaje w organizmie w uśpieniu przez długie lata. Potrzebuje wtedy sprzyjającego czynnika, by doszło do jego reaktywacji (wyziębienie, przegrzanie, osłabienie, grypa, stres, niedożywienie). Może się również zdarzyć, że pierwsze symptomy pojawią się już 6–8 dni po zarażeniu.

Opryszczka u niemowlaka jest bardzo bolesna
Opryszczka u niemowlaka jest bardzo bolesna (123RF)

Są to:

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"
  • ból jamy ustnej;

  • nadmiernie ślinienie się;

  • nieprzyjemny zapach z ust;

  • utrata apetytu;

  • wysoka gorączka – do 40 stop. C;

  • ostre zapalenie dziąseł.

Potem na śluzówce warg i policzkach tworzą się pęcherzyki. Podżuchwowe węzły chłonne ulegają powiększeniu. Po maksymalnie 9 dniach ostry stan opryszczki ustępuje. Przebieg schorzenia jest zwykle najcięższy u najmłodszych dzieci, szczególnie gdy pęcherzyki tworzą się w miejscach skaleczeń lub na ssanym kciuku. Szczególnie niebezpieczne jest rozprzestrzenienie się na rogówkę i spojówkę oka.

Musisz to wiedzieć

Gdy podejrzewamy u dziecka aktywację wirusa opryszczki, zgłośmy się do lekarza. Leczenie musi być wczesne. Stosuje się różne preparaty: kremy, plasterki, tabletki. Ciężkie przypadki wymagają leczenia szpitalnego. Lek na opryszczkę stosowany miejscowo może złagodzić objawy, ale tylko te w początkowej fazie rozwoju wirusa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze