"Ozempikowe dzieci" są już w Polsce. Lekarka ostrzega
W ostatnim czasie przez media przewija się określenie "ozempicowe dzieci". Czym w ogóle jest to zjawisko i czy występuje naprawdę? Sprawę postanowiła wyjaśnić endokrynolożka dr Magdalena Jagiełło.
1. Ozempicowe dzieci
Ozempic to nazwa handlowa semaglutydu, leku który w ostatnim czasie stał się szalenie popularny nie tylko ze względu na hipoglikemizujące działanie. Wspomaga także redukcję masy ciała, stąd też duże zainteresowanie tym preparatem.
Część kobiet, które przyjmowały lek, w krótkim czasie zgłosiło, że zaszło w ciążę. Wiele z nich wcześniej miało problemy z poczęciem. Zjawisko stało się na tyle częste, że doczekało się miana "ozempicowych dzieci".
"To nieplanowane ciąże u kobiet, które przyjmują leki z grupy analogów GLP-1" - wyjaśnia dr Magdalena Jagiełło, endokrynolożka, w swoim poście na Instagramie.
Pojęcie, która popularne stało się na Zachodzie, coraz częściej jest używane i w Polsce. Lekarze zgłaszają, że mają przypadki pacjentek, które zeszły w ciążę po rozpoczęciu terapii lekiem.
Endokrynolożka wskazuje, że istnieją dwa wytłumaczenia tego fenomenu. Nie jest to zasługa samego semaglutydu. Lek nie jest więc bezpośrednią przyczyną, dla której niektóre kobiety zaszły w ciążę.
2. Waga a ciąża
Specjalistka zaznacza, że preparat mógł przyczynić się do zmian w ciele kobiet, które umożliwiły poczęcie, choć wcześniej z różnych przyczyn zajście w ciążę było znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe.
"Jedna to redukcja masy ciała, a co za tym idzie poprawa płodności, wystąpienie niespodziewanej owulacji" - wymienia dr Jagiełło.
Otyłość u kobiet prowadzi do zaburzeń hormonalnych oraz owulacji, może także wystąpić nadmiar androgenów. Utrata zbędnych kilogramów może znacząco więc przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia, a tym samym poprawić szansę na zajście w ciążę.
"Druga sytuacja, która też może sprzyjać, to dolegliwości, które u części osób po tych lekach występują - nudności, wymioty, biegunki. Mogą one zaburzać wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych, które przed tą ciążą wtedy nie chronią" - kontynuuje endokrynolożka.
Specjalistka zaznacza, że warto mieć te skutki na uwadze, ale jednocześnie apeluje do kobiet, które starają się o dziecko, by odstawiły semaglutyd. Mimo fenomenu "ozempicowych dzieci", lek może powodować poronienia oraz przyczyniać się do rozwoju wad.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl