3 z 6Wysokie ciśnienie tętnicze w ciąży
Stan przedrzucawkowy jest spowodowany nadciśnieniem tętniczym oraz białkomoczem. W efekcie zmiany zachodzące w organizmie powodują np. zmniejszenie przepływu krwi przez łożysko. Najczęściej występującymi powikłaniami stanu przedrzucawkowego w ciąży są: zaburzenia krzepliwości krwi, niewydolność krążeniowa, niewydolność nerek, krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego i uszkodzenia wątroby.
Ciąża, w której występuje nadciśnienie tętnicze jest ciążą wysokiego ryzyka i wymaga systematycznego nadzoru lekarskiego. Badania pokazują, że kobieta, która miała poważny stan przedrzucawkowy w swojej pierwszej ciąży, jak Pellegrino, ma około 20-40 procent szans na ponownie wstąpienie kolejnego ataku w następnej ciąży.
W następstwie stanu przedrzucawkowego może dojść do zmian ogólnoustrojowych, które nazywamy zespołem HELLP. Jego objawami są m.in. ból głowy, nudności, ból w nadbrzuszu, białkomocz i obrzęki. W niektórych przypadkach może dojść nawet do niewydolności wątroby.
Gdy HELLP występuje poniżej 34 tygodnia ciąży - konieczne jest wywołanie porodu. Gdy pojawia się między 24 a 34 tygodniem - wprowadza się steroidoterapię, by przyspieszyć osiągniecie dojrzałości płodu. Wcześniejsze rozwiązanie ciąży jest zalecane szczególnie w momencie, gdy nadciśnienie może powodować rzucawkę porodową, napady drgawek, śpiączkę i poważne zmiany w tęczówce oka.
Zobacz także: Ciśnienie krwi ciężarnej może wpływać na płeć dziecka