Trwa ładowanie...

Pierwsze objawy opryszczki

Avatar placeholder
Radosław Rogalski 30.05.2017 00:33
Pierwsze objawy opryszczki
Pierwsze objawy opryszczki

Usta są jedną z najbardziej wrażliwych części ciała. Pojawienie się więc w ich okolicy nieestetycznych i swędzących zmian skórnych wiąże się z dużym dyskomfortem. Schorzeniem, które najczęściej atakuje okolice ust, jest opryszczka wargowa.

1. Pieczenie i świąd

Opryszczka jest chorobą zakaźną, a nosicielami wirusa, który ją wywołuje, jest ponad osiemdziesiąt procent wszystkich ludzi. Większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest zarażona. Odpowiedzialny za wywołanie opryszczki jest wirus HSV1, który atakuje najczęściej okolice ust oraz śluzówki jamy ustnej. Czasami dochodzi jednak do przeniesienia choroby na inne części twarzy. Aby tego uniknąć, należy wystrzegać się dotykania zmian skórnych, a następnie zdrowej skóry. Szczególnie należy uważać, by nie przenieść zakażenia w okolice oczu. Ważnym elementem profilaktyki jest częste i dokładne mycie rąk.

Opryszczka to choroba zakażna
Opryszczka to choroba zakażna (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Przez większość czasu wirus zagnieżdżony w skórze jest uśpiony, aktywuje się na skutek długiej ekspozycji na promienie słoneczne oraz niskiej lub wysokiej temperatury ciała. To właśnie z tych powodów największa liczba zachorowań na opryszczkę występuje w okresie zimowym oraz wakacyjnym. Objawy rozwijającej się choroby są zauważalne dopiero po kilku dniach od aktywizacji wirusa. W pierwszej kolejności pojawia się świąd, mrowienie i szczypanie.

2. Etapy rozwoju opryszczki

Opryszczka ma przebieg stopniowy, który można podzielić na kilka etapów. Pierwsze zauważalne objawy (mrowienie, pieczenie) mogą się pojawić po około dwóch dniach od zakażenia. Zazwyczaj odczuwalne są w okolicach brody, nosa, a także na wargach. W następnej kolejności na wargach pojawiają się niewielkie pęcherzyki, a skóra wokół nich jest zaczerwieniona, obrzęknięta i bolesna.

Czasami kilka mniejszych pęcherzyków zamienia się w jeden większy, który po około trzech dniach pęka. W tym czasie okolica zmiany jest najbardziej bolesna. Po kilku dniach na miejscu pękniętego pęcherzyka pojawia się strupek. Należy uważać, by nie zdrapać go zbyt wcześnie, ponieważ może to spowodować opóźnienie gojenia oraz krwawienie. Ostatnim etapem jest zdrowienie – jest to okres, w którym pęcherzyki już nie powstają, a dotychczasowe rany się goją.

Musisz to wiedzieć

3. Leczenie opryszczki

Złagodzenie objawów opryszczki jest możliwe, jednak wyeliminowanie wirusa HSV1, który ją wywołuje, niestety możliwe nie jest. Można jedynie próbować ograniczyć ryzyko jego aktywacji przez zastosowanie odpowiedniej profilaktyki. Jednym z jej elementów jest odpowiednia dieta bogata w warzywa i owoce oraz inne produkty odżywcze zawierające witaminę C i cynk. W zimie należy też ciepło się ubierać oraz unikać kontaktu z osobami zakażonymi. Jedynym sposobem zniwelowania dolegliwości jest zastosowanie odpowiednich preparatów farmaceutycznych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze