Trwa ładowanie...

Problemy ze wzrokiem u dzieci

Avatar placeholder
23.06.2017 11:18
Problemy ze wzrokiem u dzieci
Problemy ze wzrokiem u dzieci

Niestety, przesiewowe badania wzroku u dzieci nie są powszechne, ponieważ wymagają konstrukcji odpowiednich programów profilaktycznych i większych nakładów pieniędzy. Nie jest to korzystna sytuacja, ponieważ są to badania proste, które nie muszą być wykonywane przez specjalistów, a np. przez pielęgniarkę szkolną. Wyniki tych badań mogłyby pomóc we wczesnym wykryciu ewentualnych wad wzroku, a co za tym idzie – szybszą konsultację okulisty i ewentualne ich korygowanie. Na czym polega badanie przesiewowe wzroku? Sprawdza ono obszar: ostrości widzenia, zdolności widzenia przestrzennego i rozpoznawania barw.

spis treści

1. Badania przesiewowe noworodków

Najczęściej takie badania są przeprowadzone zaraz po urodzeniu dziecka. Niestety, na późniejszych etapach rozwoju maluchy nie są kontrolowane pod tym kątem, chyba że pojawiają się niepokojące objawy.

Badania przesiewowe przeprowadzane są najczęściej zaraz po urodzeniu dziecka
Badania przesiewowe przeprowadzane są najczęściej zaraz po urodzeniu dziecka (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

U wcześniaków neonatolog bada oczy dziecka, aby wykluczyć lub potwierdzić ewentualne zmiany w narządzie wzroku. Co lekarz bierze pod uwagę? Sprawdza zwężanie i rozszerzanie źrenic pod wpływem światła, ocenie podlega również praca mięśni okoruchowych. Jednak najbardziej wiarygodne badanie może być przeprowadzone dopiero po kilku miesiącach życia dziecka. Co może zaniepokoić rodzica? Przede wszystkim brak fiksacji wzroku. Szczegółowe badania przeprowadzane są u noworodków urodzonych przed 36. tygodniem ciąży.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Przede wszystkim przeprowadzane są testy w kierunku retinopatii wcześniaczej, którą stwierdza się u 15 proc. wcześniaków. Jest to grupa dzieci, która powinna być kontrolowana częściej niż inne dzieci, ponieważ występuje u nich zwiększone ryzyko zachorowań na choroby oczu nawet w późniejszym czasie, np. zaćma, jaskra. W takich przypadkach profilaktyka, częste kontrole okulistyczne są bardzo ważne, ponieważ nieleczona zaćma czy jaskra mogą prowadzić do niedowidzenia.

Musisz to wiedzieć

2. Opieka okulisty

Badania przesiewowe wzroku to kontrola ciśnienia w gałce oka, ogólna ocena wad wzroku i diagnostyka jaskry. Powinny być one elementem kompleksowych badań u dzieci. Już u kilkuletniego dziecka można wykryć niektóre choroby okulistyczne, np. astygmatyzm. Wszystkie problemy ze wzrokiem wykryte i skorygowane w porę mogą zapobiec powstawaniu np. zapalenia spojówek, trwałego niedowidzenia czy zapalenia brzegów powiek.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.