Trwa ładowanie...

Przyczyny bólu głowy u dzieci

Avatar placeholder
31.03.2021 16:40
Przyczyny bólu głowy u dzieci
Przyczyny bólu głowy u dzieci

Rodzice wiedzą doskonale, że ból głowy u dzieci zdarza się bardzo często. Zmagają się z nim nawet niemowlęta. Na szczęście, dzieci raczej nie dotyka migrena oczna i w większości przypadków przyczyny bólu głowy u maluchów są bardzo łatwe do wyeliminowania. Kiedy jednak są one bardzo intensywne lub powtarzają się cyklicznie, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Ból głowy u dzieci może mieć wiele różnych przyczyn. Może być spowodowany chorobą, ale jego przyczyny mogą być też tak prozaiczne, jak głód czy pragnienie. Kiedy dziecko cierpi na bóle głowy, należy je dokładnie obserwować, by móc określić, co jest ich przyczyną. Kiedy określimy te czynniki, będzie je bardzo łatwo wyeliminować i sprawić, że ból głowy nie będzie się już pojawiał.

spis treści

1. Rodzaje bólu głowy u dzieci

Można wyodrębnić kilka podstawowych rodzajów bólu głowy u dzieci. Dzieli się je na:

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
  • Bóle głowy samoistne, czyli pojawiające się bez konkretnej przyczyny. Pojawiają się niejako same z siebie.

  • Bóle głowy objawowe, czyli będące objawem innej, często poważnej choroby.

  • Bóle niekwalifikowane.

  • Nerwobóle.

Rodzajów  bólów głowy jest bardzo wiele
Rodzajów bólów głowy jest bardzo wiele (123RF)

2. Dlaczego dziecko skarży się na ból głowy?

Podobnie jak u dorosłych, przyczyny bólu głowy u dzieci są bardzo różne. Dorośli są w stanie sami określić, dlaczego boli ich głowa i czy powodem bólu jest np. migrena oczna czy może brak snu.

Natomiast w przypadku dzieci to rodzice muszą poznać powody. W przypadku dzieci najczęstszymi przyczynami bólu głowy są:

  • Zbyt mała lub zbyt duża ilość snu, niewielka aktywność fizyczna, spędzanie wielu godzin przed ekranem telewizora lub komputera. Niewłaściwe odżywianie także wpływa na pojawianie się bólu głowy. Ogólnie niehigieniczny tryb życia przekłada się na ataki bólu głowy.

  • Wady wzroku, które mogą powodować ból głowy występujący wieczorem lub po południu. Pomocna jest w tym przypadku wizyta u okulisty. Po dobraniu odpowiednich okularów, ból głowy przestaje dokuczać.

  • Kłopoty w domu, szkole, przedszkolu, czyli wszelkie sytuacje stresogenne. Stres powoduje ból głowy umiejscowiony w okolicy czoła, potylicy i skroni. Ból głowy w sytuacjach stresogennych pojawia się zarówno przed nimi, jak i po nich.

  • Infekcja. W jej przypadku wraz z bólem głowy pojawia się katar, kaszel i gorączka.

  • Kiedy bóle głowy pojawiają się często i dziecko jest nadmiernie pobudzone lub apatyczne, jego przyczyną mogą być pasożyty. Pediatra w takim przypadku może zlecić przeprowadzenie odpowiednich badań.

  • Zapalenie zatok. W tym przypadku ból głowy umiejscowiony jest u nasady nosa i nasila się, kiedy dziecko opuszcza głowę. Zapalenie zatok jest bardzo bolesne i zazwyczaj jest konieczna wizyta u laryngologa.

  • Uraz głowy. Ból może pojawić się natychmiast lub po pewnym czasie. Jeśli w jego wyniku doszło do utraty przytomności, należy natychmiast jechać do szpitala. Wszelkie bóle głowy związane z urazem głowy powinny być konsultowane z lekarzem.

  • Zapalenie opon mózgowych – wtedy najczęściej bólowi głowy towarzyszy gorączka, sztywność karku i wymioty. W przypadku zapalenia opon mózgowych wizyta u lekarza jest nieodzowna.

  • Choroby i problemy neurologiczne. Na problemy neurologiczne wskazują najczęściej bóle głowy, których nie można wytłumaczyć innymi przyczynami. Kiedy bóle są silne i często się powtarzają, towarzyszą im wymioty, zawroty głowy, drgawki itd., należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Zleci on odpowiednie badania, które pomogą wykluczyć lub potwierdzić współistnienie poważnych schorzeń.

3. Ból głowy u dzieci: niepokojące objawy

Kiedy dziecko boli głowa, rodzice muszą szczególną uwagę zwracać na wszelkie objawy, które temu towarzyszą. Szczególnie należy zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju jest to ból. Czy jest on przewlekły, czy obejmuje całą głowę czy może tylko jej okolice. Należy zwrócić uwagę na to, jaki jest początek bólu. Ważne jest też określenie tego, kiedy występują, o jakiej porze dnia i czy są jakieś objawy je poprzedzające. Może się okazać, że pojawia się aura, która zwiastuje migrenę. W niektórych przypadkach może to być nawet migrena oczna. Należy też określić czas trwania bólu, wystąpienie innych objawów i czynniki wzmagające ból głowy.

Kiedy leczymy ból głowy u dziecka, bezwzględnie należy kontrolować skuteczność tego leczenia. Najbardziej niepokojące objawy, które powinny być podstawą do niezwłocznej konsultacji z lekarzem, to m.in. nagłe pojawianie się częstych bólów głowy, zmiana zachowania, spowolnienie, napady padaczkowe i bóle głowy nasilające się w czasie. Wszelkie zaburzenia równowagi i podwyższona temperatura towarzysząca bólowi głowy także jest poważnym sygnałem alarmowym.

4. Ból głowy jako objaw choroby

Ból głowy u dziecka może być objawem choroby. Szczególnie, kiedy pojawia się niespodziewanie lub wręcz przeciwnie – regularnie i jest bardzo intensywny. Może on świadczyć o rozwijaniu się jakiejś choroby. Dlatego ważne jest niezwłoczne skonsultowanie się z odpowiednim lekarzem. Ostry ból głowy u dziecka może wskazywać na:

  • zakażenie ogólnoustrojowe lub zakażenie ośrodka układu nerwowego;

  • chorobę naczyniową mózgu;

  • zaburzenie w gospodarce elektrolitowej;

  • zatrucie tlenkiem węgla.

Musisz to wiedzieć

Natomiast ostry nawracający ból głowy może oznaczać, że rozwija się migrena lub pojawiają się bóle napięciowe. W przypadku przewlekłego i nawracającego bólu głowy można podejrzewać guz mózgu, krwiaki przewlekłe, ropień mózgu, wodogłowie. Niezależnie od wszystkiego, w przypadku bólu głowy u dziecka warto zasięgnąć rady specjalisty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze