Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Magdalena Rachubińska

Przyczyny depresji – niskie poczucie własnej wartości

Avatar placeholder
11.07.2017 11:43
Przyczyny depresji – niskie poczucie własnej wartości
Przyczyny depresji – niskie poczucie własnej wartości

Silna psychika i umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu to cechy, które pozwalają uniknąć takich schorzeń jak depresja i inne zaburzenia psychiczne. Niekiedy jednak życie daje nam tak w kość i wciąż stawia przed nami trudne wyzwania, że nie każdy potrafi im sprostać. Niskie poczucie własnej wartości to jedna z przyczyn zaburzeń nastroju.

spis treści

Na depresję może zachorować każdy, w każdym wieku i o dowolnej porze roku. To choroba coraz bardziej popularna i ujawniająca się w najmniej odpowiednich momentach. Nie dość bowiem, że walczymy niekiedy z traumatycznymi przeżyciami, z obniżoną samooceną, niskim poczuciem własnej wartości, szukamy pracy, mamy problemy w związku lub towarzyszy nam narastający stres, to w dodatku wszystkie negatywne odczucia potęgują się, narastają i są trudne do zwalczenia. Wówczas lekarz stawia diagnozę - depresja. Diagnoza ta może być jak wyrok. Kolejna przeszkoda w życiu. Pojawia się pytanie: dlaczego ja? I jak sobie radzić z depresją?

1. Osobowość

Osobowość człowieka kształtuje się przez lata. Wpływ na nią mamy nie tylko my sami, ale również otoczenie i ludzie, którymi się otaczamy. Na drodze każdego człowieka pojawiają się problemy. Sęk w tym, aby nauczyć się sobie z nimi radzić. Jeżeli pierwszą reakcją jest wycofanie, lęk i płacz, strach przed nowym, nieznanym i brak pewności siebie, z czasem reakcje te mogą się potęgować i kształtują osobowość wycofaną i przerażoną nowymi doświadczeniami. Jeżeli jednak mimo strachu stawimy czoła nieznanemu, z czasem będzie nam o wiele łatwiej i bez problemu pokonamy kolejne przeszkody. Dużym znaczeniem w kształtowaniu osobowości ma również rodzina. Najbliżsi motywują nas do działania, radzą, wierzą w nasze możliwości i wypychają nas, abyśmy spróbowali, podjęli próbę i podkreślają na każdym kroku: dasz radę, wierzę w ciebie. Takie zachowanie utrwala w dzieciach wzorce i zachowania pozytywnych postaw, dzięki którym będzie wierzył we własne możliwości. A co jeżeli rodzice nie interesują się dzieckiem? Co jeżeli nie wierzą w jego możliwości? Co jeżeli zamiast wierzyć i motywować, karcą i wyśmiewają?

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"
Nie każdy potrafi sprostać wyzwaniom w swoim życiu
Nie każdy potrafi sprostać wyzwaniom w swoim życiu

2. Niskie poczucie własnej wartości

W takich przypadkach dziecko się wycofuje. Jak bowiem może wierzyć, że mu się uda, jeżeli inni nie wierzą? Jak może być pewny siebie, jeżeli słyszy na każdym kroku, że jest do niczego, że mu się nie uda, że poniesie porażkę? To po co próbować? Niska samoocena i poczucie własnej wartości wyzwalają negatywne emocje o sobie. A stąd już niedaleko do zaburzeń psychicznych, na przykład, do depresji. Budowanie własnej wartości na czynnikach z zewnątrz sprawia, że wierzymy we wszystko co powiedzą inni. W przypadku negatywnych wypowiedzi nasza samoocena i wiara we własne możliwości gwałtownie spada. Zamykamy się w sobie, izolujemy, uważamy, że jesteśmy do niczego, że nic nie potrafimy, że jesteśmy nieatrakcyjni. Z czasem brakuje nam chęci do życia i motywacji, aby cokolwiek w tym życiu zmienić.

5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka
5 symptomów zaburzeń psychicznych u dziecka [6 zdjęć]

U dzieci zaburzenia psychiczne przebiegają inaczej niż u dorosłych, dlatego trudno je od razu wychwycić.

zobacz galerię

3. Rozwój depresji

To musisz wiedzieć:

Według teorii A. Becka rozwój depresji rozpoczyna się od negatywnego myślenia na własny temat. Mamy niską samoocenę, niskie poczucie własnej wartości, nie wierzymy w siebie, brakuje nam siły i wytrwałości, aby stawić czoła problemom. Poddajemy się. Wycofujemy. W przypadku depresji powstałej z poczucia niskiej wartości, rozmowa z psychiatrą i leki przeciwdepresyjne mogą okazać się niewystarczające. Uzupełnieniem powinna być psychoterapia i zapewnienie wsparcia. Jeżeli osoba cierpiąca na depresję nie ma wsparcia rodziny i najbliższych, dobrym rozwiązaniem może się okazać grupa wsparcia oraz terapia indywidualna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.