Trwa ładowanie...

Przyczyny i objawy pokrzywki fizykalnej

Avatar placeholder
05.06.2017 09:32
Przyczyny i objawy pokrzywki fizykalnej
Przyczyny i objawy pokrzywki fizykalnej

W większości przypadków pokrzywka fizykalna wygląda podobnie, czyli występuje pod postacią czerwonych plam na skórze. Tego rodzaju zmiany mogą powstawać w wyniku zetknięcia się skóry z nadmiernym zimnem czy gorącem. Do zmian może dojść także pod wpływem promieni słonecznych. Zaczerwienienia pojawiają się również przy ucisku. Dodatkowym objawem są bąble pokrzywkowe. Całości może towarzyszyć uporczywy świąd. W przypadku pokrzywki fizykalnej spowodowanej ciepłem lub zimnem nie mówi się o reakcji alergicznej, natomiast pokrzywka fizykalna świetlna to alergia.

spis treści
Pokrzywka charakteryzuje się czerwonymi plamami i świądem
Pokrzywka charakteryzuje się czerwonymi plamami i świądem

1. Typy pokrzywki fizykalnej

Pokrzywkę fizykalną można pogrupować ze względu na przyczynę, która mogła do niej doprowadzić. Wyróżnia się:

  • pokrzywkę cieplną,
  • pokrzywkę z zimna,
  • pokrzywkę wywołaną,
  • pokrzywkę opóźnioną z ucisku.
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Zobacz także:

2. Charakterystyka różnych typów pokrzywek

Większość pokrzywek fizykalnych to pokrzywki przewlekłe, które stanowią 20 proc. wszystkich rodzajów. Pokrzywka fizykalna cieplna uaktywnia się w wyniku nagrzania skóry w wysokiej temperaturze przez dłuższy czas. Podobnie jest z pokrzywką fizykalną z zimna – skóra wystawiona na działanie zimna przez nawet krótki czas może zareagować pokrzywką. Nadwrażliwość na zimno bardzo często występuje u dzieci. Oba rodzaje pokrzywki nie są wywołane alergią. Promienie słoneczne zaliczane są do jednych z silniejszych alergenów. Alergia na ten czynnik jest przewlekła i dość uciążliwa, ponieważ dotyka także zakrytych fragmentów ciała.

Dermografizm to inaczej pokrzywka wywołana. Przy tej alergii pojawia się silny świąd skóry, co powoduje niepohamowane drapanie i tworzenie na powierzchni skóry bąbli. Zmiany skórne pojawiające się w wyniku tej pokrzywki utrzymują się przez krótki czas, np. przez około godzinę. Innym rodzajem jest pokrzywka z ucisku, która bardzo często diagnozowana jest u mężczyzn w wieku produkcyjnym. Na skórze pojawiają się dość głębokie obrzęki, które są nie tylko bolesne, ale także mogą wystąpić w miejscu, gdzie skóra nie była uciskana. Inne objawy, które mogą się pojawić, to np. gorączka, ogólne osłabienie organizmu. Przy wszelkich zmianach w badaniach krwi wychodzi podwyższony poziom OB.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze