Przyszła mama do dentysty
Czy choroby zębów mogą prowadzić do przedwczesnego porodu? Jak dbać o uzębienie w czasie ciąży? Czy można zarazić dziecko próchnicą?
Rozmawiamy o tym z dr n.med. Dorotą Czubińską – Grodecką, współzałożycielką pierwszej w Polsce Praktyki działającej w oparciu o Porozumienie bez Przemocy (NVC) i w nurcie Rodzicielstwa Bliskości (AP) oraz ekspertem cyklu konferencji RodziceMalucha.pl
• Kobiety starające się o dziecko lub będące już w ciąży odwiedzają wielu specjalistów, jednak często zapominają o wizycie u stomatologa. Jakie mogą być konsekwencje takiego zaniedbania?
Konsekwencje mogą być różne. Już sam problem z zajściem w ciążę może być spowodowany przewlekłymi stanami zapalnymi związanymi z zębami czy z dziąsłami. Zacznijmy od tego, że myśląc o powiększeniu rodziny, sama kobieta powinna pomyśleć o wizycie u dentysty i wyleczeniu próchnicy. Oczywiście leczenie zębów podczas ciąży jest możliwe, jednak staje się trudniejsze nie tylko dla pacjentki, ale również dla lekarza, który unika np. zdjęć RTG i musi leczyć „na ślepo”. Również podawanie antybiotyków w czasie ciąży jest problematycznym rozwiązaniem, choć czasem koniecznym.
• A jaki wpływ na uzębienie kobiet ma ciąża?
Ciążowa „burza hormonalna” wpływa na zwiększoną wrażliwość śluzówki oraz zmniejsza jej odporność. Dziąsła stają się bardziej rozpulchnione, zdarzają się krwawienia oraz może dochodzić do ich przerostu. Warto kontrolować ten proces i dobrać prawidłową metodę higienizacji, a tym samym ograniczyć ryzyko próchnicy.
• Czy choroby dziąseł mogą być przyczyną przedwczesnych porodów?
Tak. Uważa się, że około 20 procent porodów przedwczesnych i porodów z niską masą urodzeniową są związane ze stanem zapalnym przyzębia. Jednocześnie wykazano, iż w grupie kobiet z chorobami przyzębia, u których przeprowadzono leczenie stomatologiczne oraz poinformowano je, o właściwym dbaniu o higienę jamy ustnej, zmniejszyła się liczba przedwczesnych porodów z niską masą urodzeniową.
• Czy prawdą jest, że dorośli mogą zarazić maleństwo próchnicą?
Niestety tak. Próchnica to zaraźliwa choroba bakteryjna. Przekazując maluchowi pierwsze „buziaki”możemy przekazywać mu także bakterie o wysokim potencjale próchnicotwórczym. Dlatego apeluję do wszystkich rodziców i osób, które mają kontakt z niemowlęciem, aby dbali o swoje zęby!
Wywiad dzięki uprzejmości Akademii RodziceMalucha.pl